Зеленський обговорив із прем'єром Румунії оборонну співпрацю й експорт українського продовольства. Чолаку оцінив рішення України щодо румунської мови

Перше в історії спільне засідання урядів України й Румунії стало "новим важливим кроком" на шляху до стратегічного партнерства, зазначив Зеленський після зустрічі з Чолаку
Фото: president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський 18 жовтня в Києві провів зустріч із прем'єр-міністром Румунії Марчелом Чолаку. Про це глава Української держави поінформував у X.

Зеленський зазначив, що в Києві відбулося перше в історії спільне засідання урядів України й Румунії, що стало "новим важливим кроком на шляху до стратегічного партнерства".

"Ми обговорили подальшу оборонну співпрацю для посилення захисту півдня України, зокрема дунайських портів, а також шляхів розширення маршрутів експорту продовольства", – написав президент.

Зеленський додав, що під час зустрічі з Чолаку подякував Румунії за допомогу в евакуації українців з Ізраїлю.

Чолаку за підсумками зустрічі наголосив у X, що цінує підтримку Зеленським рішення, ухваленого урядом України щодо румунської мови й відмови від використання поняття "молдовська мова".

"Я вітаю інституційні зусилля України щодо швидкого приведення законодавства у відповідність до вимог ЄС", – зазначив прем'єр Румунії.

Чолаку додав у Х, що підписані сьогодні угоди є основою майбутньої співпраці між Румунією й Україною в різних галузях.

"Ми готові підтримати відновлення України як логістичного центру", – резюмував глава уряду Румунії.

У заяві прем'єрів України й Румунії за підсумками спільного засідання урядів двох країн ідеться про те, що державною мовою Республіки Молдова є румунська мова.

"Ґрунтуючись на результативних дискусіях президентів України й Румунії 10 жовтня, румунська сторона вітає рішення, ухвалене сьогодні урядом України, невідкладно вирішити питання штучного розмежування між румунською і "молдовською" мовами шляхом імплементації відповідних практичних заходів з належним урахуванням усіх правових аспектів", – ідеться в тексті документа.

Контекст:

Стратегічні відносини України й Румунії – це нова сила для всього Чорноморського регіону, заявляв 10 жовтня під час візиту до Бухаресту Зеленський. Того самого дня Зеленський і президент Румунії Клаус Йоханніс підписали спільну заяву про подальшу співпрацю.

Зеленський також анонсував початок роботи нового "зернового коридору" з України через Молдову й Румунію. Після зустрічі з Чолаку президент наголосив на важливості реалізації домовленості щодо подвоєння транзиту української агропродукції через румунську територію.

Румунська делегація на чолі з Чолаку прибула до Києва 18 жовтня. За підсумками спільного засідання урядів України й Румунії було підписано сім документів, наголосив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.

Україна й Румунія виходять на якісно новий рівень співпраці, найперспективніші – чотири напрямки: логістика, прикордонна інфраструктура, сільське господарство й енергетика, зазначив на пресконференції з Чолаку Шмигаль.