Зеленський не відповів, чи правда, що далекобійні ATACMS уже передають Україні. У Мюнхені він показував колегам "карту цілей", які вони можуть уразити
Далекобійні американські ракети ATACMS могли б уразити цілі в окупованому Криму, особливо аеродроми, звідки вилітають російські літаки з високоточними ракетами, які завдають великої шкоди Україні. Про це в інтерв'ю The Washington Post, опублікованому 29 березня, повідомив глава Української держави Володимир Зеленський.
За його словами, коли в РФ є ракети, а в України немає, тоді окупанти атакують ракетами – "газ, енергетику, школи, заводи, цивільні будівлі".
ATACMS радіусом дії до 300 км – відповідь на російські удари, продовжив Зеленський.
Він зазначив, що якщо окупанти знатимуть, що Україна може знищити російські літаки на аеродромах у Криму, тоді "вони не атакуватимуть із Криму". Як указав президент, "це як із морським флотом" РФ, який Україна витіснила зі своїх територіальних вод.
Із далекобійними ракетами сили оборони України витіснятимуть окупантів і з аеродромів у Криму, додав Зеленський.
Президент розповів, що в лютому в Мюнхені на полях конференції з безпеки він продемонстрував західним політикам "карту цілей, які можуть уразити ATACMS": військові аеродроми, системи ППО й інші об'єкти РФ.
Журналіст WP запитав президента України, чи ATACMS уже на шляху до України, як про це ходять чутки у Вашингтоні. Зеленський у відповідь розсміявся і сказав, що не може поділитися цією інформацією. Він заявив, що ракети "зараз не в Україні".
Контекст:
Україна у 2023 році отримала далекобійні ракети від Великобританії та Франції – Storm Shadow і SCALP, а також від США – ATACMS (за даними ЗМІ – радіусом дії 160 км).
Українська влада також давно веде переговори із союзниками щодо передання американських ATACMS дальністю до 300 км і німецьких TAURUS (до 500 км), але поки що не отримала їх.
За підсумками засідання міжнародної групи "Рамштайн" 23 січня 2024 року в Міноборони повідомляли, що Україна отримає більше зброї дальнього ураження, партнери взяли на себе зобов'язання працювати над цим.
На наступному засіданні, 14 лютого, партнери самі говорили про необхідність надати Україні зброю далекого радіуса дії, заявляв начальник управління преси та інформації Міноборони Ілларіон Павлюк.
21 березня в МЗС України заявили про прогрес у питанні передання ATACMS Україні.