Зеленський: Сенатори мають зрозуміти, що тільки разом можемо перемогти РФ, і вони мають зрозуміти, що ми переможемо. Із ними чи без них

У Європі немає жодної країни, яка сьогодні була б готова до вторгнення РФ, вважає Зеленський
Фото: president.gov.ua

В американському Конгресі, де розглядають законопроєкт про допомогу Україні, мають зрозуміти, що тільки разом можна перемогти країну-агресора Росію. Про це 17 лютого на Мюнхенській конференції з безпеки, яку транслювали у Facebook Офісу президента України, заявив глава Української держави Володимир Зеленський.

Президента запитали, що він сказав би тим конгресменам-республіканцям, які блокують законопроєкт із допомогою України.

"Нас показують по телевізору? – запитав у відповідь президент. – Тоді я не буду (усміхається."ГОРДОН")".

Зеленський додав, що на полях конференції у нього заплановано зустрічі з американськими сенаторами, де будуть докладні розмови.

"Я не хочу надсилати США такі сигнали, тому що вони дуже багато зробили для нас, – наголосив президент. – Нам просто треба працювати однією командою. Ось ця відповідь. Якщо Україна буде одна, то ви розумієте, що станеться. Росія нас зруйнує, зруйнує Балтику, Польщу. Вони можуть це зробити".

На думку Зеленського, у Європі "сьогодні немає жодної країни, яка була б готова до вторгнення" РФ.

"Ми мали всі ці роки, а ваші країни не мали, – сказав президент учасникам конференції. – Ви не готували ваші народи. [...] Саме тому сенатори мають зрозуміти, що тільки разом можемо перемогти Росію, і вони мають зрозуміти, що ми переможемо. Із ними чи без них. [...] У нас є лише одна земля – Україна".

Мюнхенська конференція з безпеки відбувається 16–18 лютого. Як зазначили в Мінстратегпромі, на ній приблизно 150 політиків світу обговорять глобальні загрози, серед яких збройні конфлікти, кліматичні зміни, масова міграція, тероризм, кібератаки.

Контекст:

20 жовтня 2023 року президент США Джо Байден подав запит до Конгресу на додаткове фінансування на суму приблизно $106 млрд. Воно, зокрема, передбачало допомогу Україні ($61,4 млрд, найбільший пакет) та Ізраїлю ($14,3 млрд), а також надання коштів на безпеку південного кордону США. Проте розгляд документа заблокували представники Республіканської партії, які наполягають на посиленні заходів контролю за міграцією на кордоні США з Мексикою. Байден назвав політичним шантажем відмову республіканців підтримати законопроєкт, зазначивши, що "ставки надто високі, а наслідки надто значні".

Кілька місяців республіканці й демократи вели переговори щодо компромісного двопартійного законопроєкту. 5 лютого Сенат США презентував документ, у ньому загальна сума виділених коштів  становила $118 млрд, із них Україні було передбачено $60 млрд. Частина республіканців назвала двопартійну угоду мертвою і заявила, що шансів ухвалити цей законопроєкт немає. Саботувати угоду республіканців закликав і експрезидент Дональд Трамп. Він сказав, що США потрібен окремий законопроєкт про кордони й імміграцію і він не має бути прив'язаним до іноземної допомоги в жодному вигляді. Сенат не підтримав цього законопроєкту.

10 лютого Трамп закликав Сенат США не надавати допомогу Україні тй іншим країнам безоплатно. Але 13 лютого законопроєкт про допомогу Україні, Ізраїлю й Тайваню без угоди про міграційну реформу і безпеку кордону на загальну суму $95,3 млрд підтримали в Сенаті США. Його має затвердити Палата представників, яка пішла на канікули до 28 лютого, не розглянувши документа.