"ЗСУ в першу чергу". Одесити тиждень виходять на протести до міської ради: чого вони вимагають

Одесити підтримали одиночний протест відомої волонтерки
Фото: Balinskyy Vladislav / Facebook

В Одесі з минулого понеділка відбуваються акції протесту біля будівлі міської ради. Вони почалися з акції, яку засновниця благодійного фонду "Корпорація монстрів" Катерина Ножевнікова анонсувала як одиночний пікет. "ГОРДОН" розповідає, чому почалися протести, які головні вимоги мітингувальників і як реагує місцева влада. 

25 серпня відбулася позачергова сесія міської ради, на якій обговорювали питання щодо виділення коштів містом на реконструкції приміщення Київського районного суду Одеси (загальна сума тендера становить 106 млн грн, його провели ще в першій половині серпня). Під час розгляду депутат міськради від "Слуги народу" Олег Філімонов озвучив звернення фракції, у якому йшлося, що це питання викликало широкий резонанс у суспільстві, і заявляв про неприпустимість витрачання коштів на об'єкти, ремонт яких можна профінансувати в невоєнний час. У залі відбулася дискусія, під час якої також пояснювали, що йдеться про будівництво приміщення, куди конвоюють затриманих осіб. Депутати серед іншого згадували випадок у Шевченківському суді Києва, коли в такому самому приміщенні для конвоювання підірвали гранату, і говорили, що Київський райсуд Одеси розглядає питання щодо обрання запобіжних заходів підозрюваним у воєнних злочинах. 

Після сесії Ножевнікова написала у Facebook, що вийде на одиночний пікет 28 серпня. 

"Послухала виступи на сесії. Особливо "сподобався" виступ депутата, який сказав: "Не треба сваритися. Ми все робимо тут задля перемоги. І суди ремонтуємо, і садки, і благоустрій також важливий для перемоги (це якщо вони квіти висаджують, то це дуже допомагає війську на передовій. Із квітами ворога зустрічати, напевно) усе, що ми робимо, – це все задля перемоги". Що в цілому звучить як "не треба нам заважати робити те, що ми робимо роками". Тендер по суду не скасували. А ще вже під‘їхав новий тендер по ремонту ТЮГ на 31 млн грн. Що, напевно, також буде наближати нашу перемогу", – обурилася вона.

27 серпня сайт міської ради опублікував коментар заступника одеського міського голови Олександра Філатова, який заявив, що одеситів "дезінформували". 

"Виділено не 106 млн грн, а 10 млн грн. 106 млн грн – це вартість усього проєкту, який розпочато ще до війни, із кількома складовими, більшість із яких зараз не на часі й не плануються до реалізації. 10 млн грн підуть виключно на прибудову приміщення Київського райсуду для перебування затриманих і правоохоронців, що їх супроводжують", – пояснив Філатов.

Він додав, що Київський районний суд – найменший за площею в Одесі, але найбільш завантажений в Україні. "Тільки за останній місяць для задоволення потреб армії було проведено дві позачергові сесії Одеської міської ради. Загальний обсяг коштів, виділених на армію, – приблизно 0,5 млрд грн. І це – додатково до тих коштів, які було виділено раніше", – додав він, запевнивши, що "бюджет міста орієнтовано на потреби нашої армії".

28 серпня на пікет разом із Ножевніковою вийшло кілька десятків людей. Про це повідомила депутатка обласної ради від "Європейської солідарності" Юлія Чухало, яка також була на акції.

Того самого дня Ножевнікова оприлюднила відкрите звернення, у якому закликала "пріоритезувати бюджетні видатки в бюджетах усіх рівнів, секвеструвати бюджети і по максимуму терміново спрямувати вивільнені з некритичних статей витрат кошти на потреби сил оборони".

Протести тривали наступні п'ять днів. Як писала Чухало, 31 серпня на "одиночному" пікеті було вже понад 100 людей.

Наймасовіша акція відбулася 2 вересня (це був перший вихідний від початку протестів, який збігся зі святкуванням дня міста в Одесі). За різними оцінками, на Думську площу вийшло від 500 до приблизно 1 тис. людей.

Журналіст Валерій Болган зазначив, що мер міста Геннадій Труханов не відреагував на протестувальників, "пройшовши повз них у 50 метрах". 

"До речі, так само зробили і голова ОВА, і голова облради", – констатував він.

На фото із цієї акції, які опублікували Ножевнікова та одеський активіст Владислав Балинський, видно, що люди того дня прийшли із плакатами "ЗСУ в першу чергу", "Наші гроші на ЗСУ", "Дрони, а не суди за 106 млн" та іншими. 

Волонтерка подякувала всім, хто вийшов на акцію. 

"Для мене саме сьогодні Одеса стала дійсно українським містом. Місто, яке попри всі до нас багаторічні претензії, що це місто думає лише про гроші, що це місто чекає на ворога, що це місто, де не має вже тих, хто вміє надати супротив, виявилося самим сміливим. Саме Одеса вийшла першою з усіх міст України та сказала "ні". Ми не дозволимо вам витрачати навіть копійку на непершочергові витрати під час війни. І ми не дозволимо вам знущатися над нашими захисниками і над нами. Місто, яке вийшло із закликом не проти влади, а до влади – припинити безглузді тендери і згадати, що в нас усіх лише одна країна. І від дій кожного зараз залежить доля країни", – додала вона. 

Ножевнікова заявила, що у разі, якщо влада не відреагує, нова акція відбудеться 9 вересня.

"І якщо влада не відреагує, ми наступної суботи знову вийдемо. Ось саме так, як сьогодні – із прапорами України, із дітьми, із братами та сестрами, із бабусями, дідусями, чоловіками та навіть із нашими домашніми улюбленцями мирно на свої "поодиночні" пікети з кавою",  – резюмувала вона. Сьогодні акція також відбулася, писав користувач Володимир Самайчук. 

Контекст:

Благодійний фонд "Корпорація монстрів" було зареєстровано в Одесі у 2017 році, фактично волонтери допомагали внутрішньо переміщеним особам ще із 2014 року. Фонд допомагає ліками, надає гуманітарну допомогу. Із початку широкомасштабної війни допомагає українським військовим. 

Президент України Володимир Зеленський, виступаючи 30 липня на засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад, закликав витрачати місцеві бюджети з державної позиції. "Всі бачать, які потреби на передовій. Усі бачать, на чому акцентують волонтери. Отже, усі бюджети – і державний, і місцевий – мають відповідати пріоритету номер один, а саме – обороні: допомога нашим воїнам, допомога захисту, допомога сім'ям наших героїв і загалом захисту життя", – пояснював Зеленський.

19 липня директорка Центру підтримки аеророзвідки Марія Берлінська заявляла про необхідність максимально спрямовувати кошти, зокрема з місцевих бюджетів, не на культурні, ремонтні, побутові витрати, а на фронт.