Автор тризуба для "Батьківщини-матері" Пергаменщик: Прототипами скульптури були три українські жінки. Авторами – двоє українських скульпторів із Дніпра. Знесення статуї – узагалі ідіотські розмови
В інтерв'ю виданню "ГОРДОН" скульптор-монументаліст Олексій Пергаменщик, автор барельєфа "Тризуб", який зараз установлено на щиті монумента "Батьківщина-мати" в Києві замість радянської символіки, висловився проти знесення скульптури як начебто радянської.
"Прототипами цієї скульптури були три українські жінки. Авторами було двоє українських скульпторів: Євген Вучетич і Василь Бородай із Дніпра. Видатні українські скульптори. [...] Василь Захарович змінив монумент. Від першого задуму Вучетича "Батьківщина-мати" відрізняється суттєво. На ескізі Вучетича вона була більш схожою на ту, що [у країні-агресорі Росії] на Мамаєвому кургані стоїть, а Бородай зробив образ, пов'язаний із монументальною героїкою (так цей стиль називається), тобто він трансцендентний", – сказав він.
Скульптор згадав образ української берегині.
"Вона відсилає нас до народження пан'європейської культури, ми були свідками цієї культури, на відміну від наших північних сусідів. Коли був Геродот, він подорожував до наших кордонів і казав, що від Дунаю до Дону, тобто від Сяну до Дону, і від Криму на північ до руків'я Десни знаходилася Велика Скіфія. Він дуже пишався цим народом. Тоді як на півночі, де живуть наші ось ці скажені сусіди, – там, він писав, жили андрофаги. Андрофаги у перекладі з грецької – це людожери. Як бачимо, вони дуже добре своїм традиціям зараз слідують. Нічого не змінилося", – пояснив Пергаменщик.
Він також оцінив місце розміщення "Батьківщини-матері".
"Батьківщину-матір" розвернуто на північ, тому що плеяда художників 70-х, таких як Бородай, – вони чудово знали, де є ворог. Вони не могли просто цього прямо сказати, тому що була цензура. Але вони прекрасно знали, де ворог. Це послання нащадкам: "Будьте обережними, будь ласка. Ворог лише з одного боку. 400 років він намагається нас проковтнути". Нічого в нього не вийде. "Батьківщина-мати" абсолютно спокійно стоїть із мечем, зі щитом, на щиті маячить тризуб святого Володимира. І, власне кажучи, я думаю, що про якесь знесення цієї статуї – це взагалі ідіотські розмови", – заявив Пергаменщик.
За його словами, щоб побудувати "з нуля" таку скульптуру, як 62-метрова "Батьківщина-мати", із постаментом, потрібні "шалені гроші".
"Просто не вистачить річного бюджету України. А щоб демонтувати, потрібно теж десь половину цих коштів. Ну, так а навіщо це руйнувати? Це надбання предків. Його треба передати нащадкам", – вважає Пергаменщик.
Контекст:
"Батьківщина-мати" – монументальна скульптура у Києві, встановлена у 1981 році на території Національного музею історії України у Другій світовій війні. Висота монумента із постаментом – 102 м.
9 квітня 2015 року Верховна Рада ухвалила пакет законів про декомунізацію, заборонивши радянську символіку. 15 травня 2015-го закони підписав тодішній президент України Петро Порошенко, а 21 травня того самого року вони набули чинності.
Проте герба СРСР зі щита "Батьківщини-матері" у Києві так і не демонтували. Серед причин, які заважають демонтувати герб, в Українському інституті нацпам'яті називали технічні й фінансові.
У грудні 2021 року глава Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович заявив, що демонтаж герба СРСР коштуватиме мільйони гривень.
7 липня 2022 року в "Дії" почалося опитування щодо майбутнього символіки на щиті монумента "Батьківщина-мати". 85% учасників опитування підтримали ідею встановити на ньому тризуб замість герба СРСР.
13 липня Держінспекція архітектури та містобудування України видала дозвіл на ремонт щита монумента "Батьківщина-мати". Тризуб на ньому змонтували 6 серпня.
29 липня в інтерв'ю "Українському радіо" гендиректор Національного музею історії України у Другій світовій війні Юрій Савчук повідомив, що вчена рада музею вирішила, що монумент "Батьківщина-мати" у Києві перейменують на "Україна-мати".