Дані порушників правил Telegram може бути передано владі – Дуров
У Telegram пошук зробили безпечнішим і оновили умови користування месенджером, щоб "відлякати" злочинців. Про це засновник месенджера росіянин Павло Дуров оголосив 23 вересня у своєму каналі.
"Функцію [пошуку] використовували люди, які порушили наші умови обслуговування для продажу незаконних товарів. За останні кілька тижнів спеціальна команда модераторів, котра використовує штучний інтелект, зробила пошук у Telegram набагато безпечнішим. Проблемний контент, який ми виявили в пошуку, більше недоступний", – написав він.
Дуров закликав користувачів Telegram, котрі все-таки знайшли "щось небезпечне або незаконне в пошуку", повідомляти команді месенджера.
"Щоб іще більше утримати злочинців від зловживання пошуком Telegram, ми оновили наші умови обслуговування й політику конфіденційності, забезпечивши їхню одноманітність у всьому світі. Ми чітко дали зрозуміти, що IP-адреси й номери телефонів тих, хто порушує наші правила, може бути розкрито відповідним органам у відповідь на обґрунтовані юридичні запити. Ці заходи мають відлякати злочинців", – заявив він.
Засновник месенджера наголосив, що "пошук у Telegram призначений для пошуку друзів і новин, а не для просування незаконних товарів".
"Ми не дозволимо зловмисникам поставити під загрозу цілісність нашої платформи для майже 1 млрд користувачів", – написав Дуров.
24 серпня Дурова затримали в паризькому аеропорту "Ле Бурже", як повідомили у прокуратурі Франції, на підставі ордера у справі, пов'язаній із кіберзлочинами. Правоохоронці тримали Дурова під вартою до 28 серпня. Того самого дня він вийшов на волю під заставу в розмірі €5 млн, йому заборонили покидати Францію.
Проти бізнесмена висунули обвинувачення за шістьма пунктами, серед них – відмова надати інформацію або документи на запити уповноважених органів для дозволеного законом прослуховування; співучасть у наданні доступу до Telegram користувачам, які поширюють порнографічний контент із неповнолітніми, продавцям наркотиків, шахраям; відмивання грошей.
ЗМІ зазначали, що головною причиною затримання Дурова є його відмова від модерації Telegram, який часто використовують злочинці, і відмова від співпраці з правоохоронними органами.
Контекст:
Telegram – це зашифрований месенджер, який з'явився 2013 року. Його засновник Дуров до цього запустив російську соцмережу "ВКонтакте", заборонену в Україні.
27 лютого 2022 року, після того, як почалося масове вторгнення російських військ в Україну, Дуров заявив, що може обмежити використання Telegram у зв'язку з "українськими подіями", але за кілька хвилин передумав.
Платформа Telegram становить низку загроз безпеці України, заявили в Головному управлінні розвідки Міноборони України в лютому 2024 року. У березні в СБУ повідомили, що бачать "чітку співпрацю адміністрації Telegram із Роскомнаглядом і ФСБ", водночас Telegram не дослуховується до прохань України так, як дослуховується до прохань Росії. "Комунікація з ними є, але вона, по суті, є безрезультатною, на відміну від того ж TikTok, який, у принципі, реагує", – розповіли у спецслужбі.
Деякі депутати Верховної Ради (наприклад, нардеп від "Слуги народу", голова комітету з гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв) вважають, що, якщо Telegram не розпочне діалогу з Україною, його потрібно закрити. Потураєв сказав, що коли "80% населення користуються немодерованою соцмережею – це велика помилка, яка буде дорого коштувати".
Президент України Володимир Зеленський 27 серпня заявив, що до регулювання соціальних мереж, зокрема Telegram, треба підходити дуже обережно. На пресконференції журналістка запитала про його ставлення до зареєстрованого у Верховній Раді законопроєкту про регулювання соцмереж (імовірно, йдеться про законопроєкт №11115). "Я б дуже обережно ставився до таких кроків, хоча не можу критикувати законопроєкт, бо не читав", – пояснив він.
19 вересня в Україні на засіданні Національного координаційного центру кібербезпеки ухвалили рішення обмежити використання Telegram користувачами з органів державної влади, військових формувань і об'єктів критичної інфраструктури.