Міносвіти вирішуватиме питання здобуття другої вищої освіти для чоловіків призовного віку – Данілов
Від початку повномасштабного вторгнення країни-агресора РФ у лютому минулого року в Україні набагато зросла кількість чоловіків, які бажають здобути освіту. Про це 1 вересня в ефірі "Українського радіо" повідомив секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов.
Представник президента у Верховній Раді, член парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки, нардеп від "Слуги народу" Федір Веніславський в інтерв'ю, яке опублікували 30 серпня, висловив думку, що друга вища освіта не може бути підставою для відтермінування призову.
"Те, що стосується отримання другої, третьої, а для деяких і четвертої освіти […], то це ближче до питань морального порядку. Міністерство освіти зараз буде розглядати це питання, будуть робити аналіз. Так сталося, що переважно чоловіки з певним життєвим досвідом – 40–45–50 років – вирішили отримати другу-третю освіту. Зараз цим питанням, чому так відбувається, буде зараз займатися міністерство, – розповів Данілов в ефірі "Українського радіо". – Якщо ви можете служити в армії, придатні, то зачекає навчання чи ні, уже буде вирішувати відповідне міністерство".
Контекст:
Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну вранці 24 лютого 2022 року президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію. Востаннє Рада продовжувала воєнний стан до 15 листопада 2023 року.
Під призов на військову службу під час мобілізації підпадають чоловіки віком 18–60 років.
24 квітня "Наші гроші. Львів" опублікували матеріал, у якому розповіли про зростання кількості студентів-контрактників в українських вишах, зокрема чоловіків віком від 30 до 50 років. Журналісти пов'язали це з тим, що здобуття вищої освіти дає відтермінування від мобілізації. За даними ЗМІ, такою можливістю у 2022/2023 навчальному році скористалося щонайменше 85 тис. чоловіків призовного віку. Порівняно із двома попередніми роками, у вишах України стало у 15 разів більше студентів віком 30–39 років, а в категорії 40+ зростання ще більше – у 17 разів.
Категорії осіб, які мають право на відтермінування під час мобілізації, прописано у ст. 23 закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". До них, зокрема, належать працівники, заброньовані за державними органами та органами місцевого самоврядування, особи з інвалідністю, батьки трьох і більше неповнолітніх дітей, студенти, аспіранти, докторанти, які навчаються на денній або дуальній формі, наукові й науково-педагогічні працівники, які працюють за основним місцем роботи не менше ніж на 0,75 ставки тощо.
Юрист Харківської правозахисної групи Сергій Пройдак у коментарі "Еспресо" сказав, що в законі чітко не прописано, чи мають право на відтермінування студенти, які здобувають не першу вищу або професійну освіту. "У територіальних центрах комплектування часто вважають, що здобувачі другої чи третьої освіти вже використали своє право на відстрочку і можуть бути мобілізовані, однак цей момент чітко не врегульований у законодавстві", – пояснив він.