Мовний омбудсмен розповів, що робити, якщо відмовляються обслуговувати українською
Із середини січня 2021 року клієнтів банків, кафе, АЗС, аптек та інших закладів мають обслуговувати українською мовою. Омбудсмен Тарас Кремінь розповів, куди звертатися в разі порушення права на одержання інформації або послуг державною мовою.
Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь 12 січня опублікував на своїй сторінці у Facebook інструкцію для громадян, як діяти, якщо їхнє право на одержання інформації або послуг українською мовою буде порушено.
Із 16 січня всі постачальники послуг, незалежно від форми власності, зобов'язані будуть обслуговувати споживачів і надавати інформацію про товари та послуги українською мовою.
"У супермаркеті, в інтернет-магазині, у кав'ярні, банку, на АЗС, в аптеці чи бібліотеці – де б ти не був, обслуговування має бути українською. Лише на прохання клієнта його персональне обслуговування може здійснюватися іншою мовою", – пояснював уповноважений.
Якщо клієнтові відмовляють в обслуговуванні державною мовою, омбудсмен порадив спробувати врегулювати ситуацію на місці.
"У разі відмови працівника необхідно звернутися до керівництва закладу або на гарячу лінію установи: торговельної мережі АЗС, аптеки тощо. Якщо і там відмовлять – зафіксувати факт відмови (за допомогою аудіо-, відео-, письмового підтвердження очевидців та інших засобів) та дані підприємства (назва, місцезнаходження, контакти)", – пояснив Кремінь.
Наступним кроком є подавання скарги мовному омбудсмену, це потрібно зробити протягом шести місяців, зазначив він. Подати скаргу до уповноваженого можна на поштову адресу (01001, Київ, провулок Музейний, 12), електронну скриньку (skarha@mova-ombudsman.gov.ua) або заповнити відповідну форму на сайті уповноваженого mova-ombudsman.gov.ua.
"У скарзі обов'язково має бути зазначено: прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання особи, викладено суть скарги, який саме суб'єкт/працівник суб'єкта, коли, за якою адресою, яким чином порушив право скаржника. Рекомендуємо також додати докази на підтвердження", – написав Кремінь.
Він також зазначив, що письмову скаргу має підписати заявник із зазначенням дати.
2019 року в Україні набув чинності закон про забезпечення функціонування української мови як державної. У законі зазначено, що українська – єдина державна мова в Україні. Цей статус передбачає обов'язковість використання української мови по всій країні в органах державної влади та місцевого самоврядування, а також у публічних сферах суспільного життя.
Дія закону не поширюється на сферу приватного спілкування і релігійних обрядів.
Експерти з конституційного права з Венеціанської комісії розкритикували низку положень українського мовного закону. У комісії зазначили, що мовне питання не має стати джерелом міжетнічної напруженості в Україні.