Нагорняк: Не добудовувати атомних блоків сьогодні – це як не будувати захисних споруд чи не купувати зброї

Третій енергоблок ХАЕС готовий на 75%, четвертий – на 28%
Фото: energoatom.com.ua

Ухвалення законопроєкту щодо добудови третього й четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС дасть змогу оперативно почати будівельні роботи й додати до енергосистеми країни 2200 мВт нових потужностей. Про це заявив у коментарі ТСН народний депутат від "Слуги народу", голова підкомітету з питань енергозбереження й енергоефективності комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Сергій Нагорняк.

"Будівництво третього й четвертого енергоблоків ХАЕС – це стратегічне завдання. Чим швидше ми ухвалимо цей закон, тим швидше почнеться відлік часу для реалізації проєкту. Потрібно чотири роки для завершення третього блоку, який готовий на 70%, і близько п'яти років для четвертого блоку", – зазначив Нагорняк.

Депутат наголосив, що Україна не може дозволити собі зволікати в питанні добудови атомних енергоблоків, оскільки після втрати Запорізької АЕС в енергосистемі виник значний дефіцит, який потребує швидкої компенсації.

"Не добудовувати атомних блоків сьогодні – це як не будувати захисних споруд чи не купувати зброї. Ми маємо забезпечити стабільність нашої енергосистеми, і ХАЕС – це реальний шлях до цього", – додав Нагорняк.

У разі ухвалення законопроєкту "Енергоатому" нададуть можливість завершити розроблення проєктно-кошторисної документації, пройти потрібні експертизи й почати будівельні роботи, зазначає ТСН. Окрім того, МАГАТЕ надасть консультативну й експертну підтримку в добудові енергоблоків №3 і №4 Хмельницької АЕС.

Нагорняк закликав своїх колег по парламенту свідомо підходити до голосування й підтримати цей законопроєкт. 

Контекст:

Хмельницька АЕС розташована на території Хмельницької області в місті Нетішин. Її будівництво почали 1981 року, ідеться на сайті "Енергоатому". На електростанції працює два ядерні реактори, які було під'єднано 1987-го і 2004 року. Їхня сумарна потужність – 2000 МВт.

Згідно із проєктом, на станції мало бути чотири блоки. "На зараз майданчик АЕС залишається найбільш перспективним для розширення об'єктом української атомної енергетики. Найперспективніша українська АЕС із погляду реалізації експортного потенціалу України на європейському енергоринку", – зазначили в "Енергоатомі".

У Верховній Раді очікує на розгляд урядовий законопроєкт №11146, який передбачає розміщення, проєктування і будівництво третього й четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС. Кабінет Міністрів України 2 квітня 2024 року схвалив розроблений Міністерством енергетики проєкт закону України "Про розміщення, проєктування й будівництво енергоблоків №3 і №4 Хмельницької атомної електричної станції".

Третій енергоблок був готовий на 75%, четвертий – на 28%. В уряді повідомили, що будівництво двох атомних енергоблоків збільшить виробництво електроенергії на 16 226 млн кВт-год/рік, а відпуск – на 15 415 млн кВт-год/рік. У липні комітет Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг схвалив законопроєкт.

За даними дослідження Соціологічної групи "Рейтинг", рішення про добудову третього й четвертого блоків Хмельницької атомної станції підтримує 80% українців.