Перевірки операторів мобільного зв'язку в Україні показали їхню недостатню готовність до триденних блекаутів – Нацкомісія
Національна комісія України з держрегулювання електронних комунікацій (НКЕК) 10 жовтня оголосила про невиконання низкою операторів мобільного зв'язку вимоги забезпечити можливість роботи своїх мереж у разі вимкнення електроенергії на строк до трьох діб.
У Нацкомісії нагадали, що такі вимоги ухвалила 26 листопада 2022 року Рада нацбезпеки і оборони України, їх погодив президент.
Регулятор пояснив, що проводили перевірки операторів за такими показниками готовності мереж до блекаутів:
- кількість електрогенераторів для забезпечення зв'язком критично необхідних об'єктів у кожній з областей;
- рівень забезпечення пально-мастильними матеріалами для джерел резервного електроживлення;
- кількість автономних джерел живлення і резервування їх роботи по об'єктах у кожній з областей;
- готовність операторів оперативно реагувати на втрати резервів і замінювати генератори, які вийшли з ладу, на інші.
"Із січня 2023 року в рамках своїх функцій нагляду НКЕК проведено вісім позапланових перевірок, [...] зокрема ПрАТ "Київстар" у Київській, Львівській, Одеській; ПрАТ "ВФ Україна" у Київській, Львівській, Одеській; ТОВ "Лайфселл" у Київській, Львівській, Одеській і Рівненській. [...] Було виявлено порушення в усіх трьох операторів мобільного зв'язку", – ідеться в повідомленні.
У Нацкомісії наголосили, що двічі продовжували на 30 днів строки для усунення порушень. [...] У встановлені строки кожен із операторів повідомив про успішне усунення порушень, виявлених під час перевірок.
"Станом на кінець серпня 2023 року, проводячи перевірки, ми очікували отримати мінімальні похибки, адже осінь уже настала і питання наявності зв’язку в разі масових ушкоджень об’єктів електроенергетики в осінньо-зимовий період є надважливим. На жаль, змушені констатувати, що проведена НКЕК крайня перевірка готовності мережі до тридобового блекауту в мережі ТОВ "Лайфселл" у Рівненській області показала готовність до забезпечення зв'язком для менше ніж 50% критично важливих об'єктів з необхідного мінімуму по цій області", – зазначили в релізі.
Регулятор наголосив, що в разі невиконання вимог розпорядження оператора можуть оштрафувати.
Контекст:
Із вересня 2022 року російські окупанти випустили по енергетичних об'єктах України понад 1,2 тис. ракет і дронів, приблизно 250 із них влучили в ціль. Через обстріли у країні вводили тимчасові вимкнення світла, які в окремих випадках тривали кілька діб.
Масовані ракетні обстріли вразили теплову генерацію й електричні підстанції, було обстріляно всі теплові й гідроелектростанції, які дістали різний ступінь пошкодження. В Україні виник дефіцит потужності, весь осінньо-зимовий період країна намагалася стабілізувати енергосистему.
12 лютого 2023 року "Укренерго" вперше за час осінньо-зимових атак Росії на українську енергетичну систему повідомила про відсутність дефіциту потужності.
"Укренерго" відновила функціонал приблизно 70% об'єктів, пошкоджених через російські обстріли, поінформував Кудрицький 29 травня.
Українська енергосистема буде готова до проходження зимового сезону, а вимкнень світла в зимовий сезон поки не планують. Проте вони можуть стати наслідком нових російських атак, сказав 21 серпня міністр енергетики України Герман Галущенко.
Уночі 21 вересня окупанти атакували енергосистему України вперше за пів року, поінформували в "Укренерго".