У МОЗ України дали докладні роз'яснення щодо введення електронних рецептів
Переліку та умов для рецептурних ліків не змінюють, пояснили в МОЗ. За електронним рецептом відпускатимуть ті самі ліки, що й раніше за паперовим.
Паперових рецептів не скасовують, рецептурні ліки можна буде купити і за паперовим, і за електронним рецептом, ідеться в повідомленні. У МОЗ зазначили, що в разі регулярного вживання ліків е-рецепт зручніший.
За неможливості видати е-рецепт (наприклад, за відсутності світла) лікар випише паперовий. У перехідний період протягом воєнного стану аптеки зобов'язані приймати як електронні, так і паперові рецепти. Е-рецепти вводитимуть поступово, наголосили в міністерстві.
МОЗ зазначило, що в тимчасово переміщених осіб не має бути проблем з отриманням електронного рецепта, оскільки для цього не обов'язково мати декларацію із сімейним лікарем. Виписати його може будь-який лікар, який займається лікуванням пацієнта.
Електронний рецепт не містить торговельних назв препаратів – лише міжнародну непатентовану назву, тобто активну речовину, роз'яснили у МОЗ. Тому не треба побоюватися, що тепер лікарі призначатимуть лише дорогі ліки.
Повторні рецепти для тих, хто регулярно вживає якісь ліки, лікар зможе видати дистанційно, ідеться в повідомленні. Пацієнтам із хронічними захворюваннями не потрібно буде щоразу звертатися до лікаря особисто, щоб продовжити рецепт, зазначили в МОЗ.
Щодо комбінованих оральних та екстрених контрацептивів у міністерстві заявили, що вони є рецептурними в багатьох країнах світу, оскільки можуть мати серйозний вплив на гормональне здоров'я жінки, тому їх вживання має контролювати фахівець. У разі постійного вживання оральних контрацептивів рецепт також можна буде отримати дистанційно, ідеться в повідомленні.
Є певні обмеження на продаж спиртових розчинів, проте в аптеках можна знайти нерецептурні препарати, наприклад, меншого обсягу, зазначають у повідомленні.
Обмеження на відпускання лікарських препаратів для тварин не вводять, додали в МОЗ.
Контекст:
Із 1 серпня 2022 року МОЗ почало впроваджувати електронний рецепт на антибіотики. Така можливість доступна в закладах, які під'єднані до електронної системи охорони здоров'я (ЕСОЗ).
З 1 листопада в Україні ввели електронний рецепт на ліки, які містять наркотичні засоби та психотропні речовини. Такий рецепт дійсний протягом 10 діб.
Із 1 квітня запускають третій етап впровадження електронних рецептів на ліки. У МОЗ водночас пояснили, що списку рецептурних препаратів в Україні не розширюють.