Угода США і Німеччини щодо "Північного потоку – 2" є ведмежою послугою Україні – Financial Times

"Північний потік – 2" побудовано на 99%
Фото: nord-stream2.com

Угода США і Німеччини щодо газопроводу "Північний потік – 2" насправді є просто заявою і надає Україні "ведмежу послугу". Такі висновки зробила газета Financial Times 1 серпня.

Адміністрація президента США Джо Байдена і Берлін домовилися про завершення будівництва газопроводу, який становить серйозну загрозу безпеці й економіці України, в обмін на непереконливі гарантії та компенсації для Києва, пише видання.

У матеріалі наголошено, що "Північний потік – 2" завжди був геополітичним проєктом. Трубопровід дасть Росії можливість постачати майже весь експортний газ до Західної Європи дном Балтійського моря просто до Німеччини, минаючи транзитний трубопровід через Україну. Унаслідок цього Україна втратить доходи від транзиту, які становлять приблизно $2 млрд на рік. Ці доходи "життєво необхідні" українській економіці, оскільки її ВВП становить лише $155 млрд, указують автори.

Угода США і Німеччини "помилкова на всіх рівнях", оскільки зобов'язання протидіяти "поганому поводженню" Росії розпливчасті, а фонд "зеленої" енергії не покриє збитків Києва. Пропозиція від Німеччини допомогти у продовженні транзиту газу є "просто обіцянкою спробувати", ідеться у статті.

Financial Times назвала той факт, що Вашингтон і Берлін погодили угоду щодо "Північного потоку – 2" без представників Києва, "подарунком твердженню Путіна, згідно з яким великі країни можуть вирішувати долю дрібніших".

Час підписання документа видання вважає "дивним", оскільки у вересні в Німеччині відбудуться парламентські вибори. За версією авторів, мало сенс взаємодіяти з наступним урядом Німеччини, у який, імовірно, увійдуть і "зелені", які виступають проти "Північного потоку – 2".

Укладення угоди з Берліном можна пояснити тим, що деякі радники закликали покінчити з російською проблемою і зосередитися на Китаї. Вони вважають Росію "зів'ялою країною, чий вплив, крім запасів викопного палива, пов'язаний із ядерним арсеналом, який на практиці неможливо використовувати".

Такий аргумент помилковий, оскільки останні роки засвідчили, що Росія загрожує європейській і, отже, глобальній безпеці, наголошено в матеріалі.

Контекст:

"Північний потік – 2" має зв'язати Росію з Німеччиною дном Балтійського моря. Протяжність маршруту – понад 1200 км. Будівництво газопроводу розпочали 2018 року. З кінця 2019 року на проєкт і компанії, які беруть участь у ньому, накладено американські санкції, які неодноразово розширювали.

Будівництво заморожували 2019 року, коли було побудовано 93% газопроводу, за рік, у грудні 2020 року, будівництво відновили.

Оператор газопроводу Nord Stream 2 AG у липні 2021 року повідомив, що "Північний потік – 2" побудовано на 99%. У зв'язку з цим проєктом транзит газу через Україну може опинитися під загрозою.

Вартість проєкту "Північний потік – 2" – €9,9 млрд, його фінансують російський "Газпром" і п'ять європейських компаній: англо-нідерландська Shell, німецькі Wintershall і Uniper, французька Engie та австрійська OMV.

Уряди України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви та Естонії вважають "Північний потік – 2" загрозою для енергетичної безпеки Європи.

Адміністрація Байдена виступала проти будівництва газопроводу, однак наприкінці травня Байден назвав "контрпродуктивним" із погляду відносин із Європою введення нових санкцій проти "Північного потоку – 2", оскільки газопровід "практично закінчено".

18 травня видання Axios написало, що США не вводитимуть санкцій стосовно оператора будівництва газопроводу – компанії Nord Stream 2 AG. Глава МЗС Німеччини Гайко Маас 19 травня це підтвердив. 21 травня Сполучені Штати включили до списку санкцій 13 російських суден, дві компанії та один заклад, пов'язані з будівництвом газопроводу, але Nord Stream 2 AG у списку немає.

Радник Байдена з нацбезпеки Джейк Салліван 20 червня заявив, що США і далі вводитимуть санкції проти російських компаній, що беруть участь у будівництві "Північного потоку – 2". У РФ це назвали "бігом із перешкодами по каруселі".

Президент України Володимир Зеленський сказав, що вважає "Північний потік – 2" зброєю Росії та як компенсацію за його запуск Україна хоче гарантій безпеки і повернення окупованих територій.

Німеччина і США 21 липня повідомили, що уклали угоду щодо газопроводу "Північний потік – 2". Німеччина обіцяла, що застосує національні санкції проти Росії і закличе до ефективних заходів ЄС, якщо РФ і далі використовуватиме газ як інструмент тиску на інші країни або "скоїть подальші агресивні дії проти України". Згідно з угодою, транзит через Україну після введення в дію газопроводу має бути продовжено на 10 років (чинний контракт на транзит завершується 2024 року).

Крім того, США і Німеччина працюватимуть над фондом інвестицій на суму не менше ніж $1 млрд, який спрямують на розвиток поновних джерел енергії в Україні. Німеччина спочатку внесе в цей фонд не менше ніж 175 млн.

Глава МЗС України Дмитро Кулеба після цього заявив, що Україна офіційно ініціює консультації з Єврокомісією та Німеччиною щодо "Північного потоку – 2".

Угоду США і Німеччини розкритикували в Польщі, Литві та Естонії.

28 липня стало відомо, що група сенаторів-республіканців вимагає від адміністрації Байдена введення нових санкцій проти "Північного потоку – 2" і погрожує заблокувати затвердження кандидатів на керівні посади в міністерстві фінансів.