"Укрпошта" випустила марку із цитатою Зеленського про Будапештський меморандум
"Укрпошта" випустила нову поштову марку із цитатою президента України Володимира Зеленського про Будапештський меморандум. Про це 9 січня в Telegram повідомив генеральний директор "Укрпошти" Ігор Смілянський.
"Ну, і щоб завершити цей веселий день, як обіцяв, марку "Будапештський меморандум – це х...йня" можна придбати онлайн. Як завжди, соломонове рішення: новинку випущено в рамках проєкту "Власна марка". Хто бажає – той купує. Кому ця ідея не до вподоби, той оминає. Демократія і свобода слова в дії", – написав Смілянський.
На сайті "Укрпошти" поштовий аркуш можна купити за 600 грн. Він містить дев'ять марок, номіналом U кожна (відповідає тарифу на пересилання внутрішнього простого листа без оголошеної цінності масою до 50 г). Зазначають, що максимальна кількість замовлення цього товару – п'ять аркушів.
Контекст:
Будапештський меморандум підписали 5 грудня 1994 року. Згідно з документом, країни-підписанти – Великобританія, Росія та США – зобов'язалися бути гарантами незалежності, суверенітету й кордонів України, а також утримуватися від застосування проти України будь-якої зброї, не лише ядерної. Окрім того, підписанти обіцяли не чинити на Київ економічного тиску. Україна відмовилася від ядерного статусу. Під меморандумом поставили свої підписи тодішні президент України Леонід Кучма, президент РФ Борис Єльцин, президент США Білл Клінтон і прем'єр Великобританії Джон Мейджор.
Росія порушила умови меморандуму, коли 2014 року незаконно анексувала Крим і розпочала збройну агресію на Донбасі.
Ще до початку повномасштабної агресії РФ президент України Володимир Зеленський заявляв, що невиконання Будапештського меморандуму означає, що будь-які домовленості у світі "помножені на нуль". 2024 року він розповідав, що говорив про порушення цього документа із Трампом. Зокрема, він сказав, що Будапештський меморандум не працює, тому безпеку країни може гарантувати або членство в НАТО, або ядерна зброя. Президент додав, що Україна вибирає НАТО, а не ядерну зброю, і Трамп, за словами Зеленського, його почув.
Після цього у ЗМІ почали з'являтися публікації про технічні й наукові можливості України створити ядерну зброю. Київ відкидає таку ймовірність і заявляє, що не має таких намірів.
5 січня 2025 року в інтерв'ю американському подкастеру Лексу Фрідману Зеленський розповів, як підписантам Будапештського меморандуму "було похеру" на Україну та гарантії безпеки.