Із 16 липня українці подали понад 500 скарг щодо порушення закону про держмову – офіс мовного омбудсмена
Більшість звернень громадян стосується ч. 6 ст. 27 закону, який регламентує використання державної мови в інтернеті.
"До секретаріату уповноваженого надійшла рекордна кількість повідомлень громадян про порушення мовного закону. 59% із них стосуються інтернет-представництв суб'єктів, що обслуговують споживачів. 20% скарг стосуються ресурсів суб'єктів, які не займаються обслуговуванням. 9% звернень стосуються безпосереднього обслуговування і 7% – діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування", – ідеться в повідомленні.
Офіс уповноваженого наголосив, що звернення громадян є важливим джерелом інформації щодо дотримання закону.
"Чимала кількість звернень із різних куточків України вказує на високу обізнаність суспільства про нові норми закону. Частина інтернет-ресурсів, на які скаржаться громадяни, у перші ж дні дії нових норм приводять свою діяльність у відповідність із законом", – заявили в секретаріаті.
В офісі наголосили, що значна частина звернень надходить електронною поштою в неналежному вигляді (без необхідних даних про заявника чи порушника), що часто робить комунікацію та усунення порушень неможливими.
Контекст:
Закон про забезпечення функціонування української мови як державної набув чинності в липні 2019 року. Згідно із законом, українська мова є обов'язковою для використання в органах державної влади й місцевого самоврядування, а також у публічних сферах суспільного життя. Дія закону не поширюється на сферу приватного спілкування та релігійних обрядів.
Із 16 липня 2022 року набули чинності чергові положення закону – із цього моменту всі інтернет-ресурси (вебсайти, сторінки в соцмережах, YouTube-, Telegram- та Viber-канали, мобільні застосунки тощо), використовувані як інтернет-представництва суб'єктів господарювання, зареєстрованих в Україні, повинні мати українську версію, яка завантажується за замовчуванням. Українська версія може співіснувати з іншими мовними версіями сайта, але має містити не менший обсяг контенту.