Звільнена з полону донеччанка заявила, що серед колишніх заручників є ті, хто допомагав бойовикам катувати людей
Колишні заручники бойовиків "ДНР" Тетяна Гончарова та Станіслав Асєєв повідомили, що не всі особи, які повернулися в Україну в межах обміну утримуваними особами між Україною й ОРДЛО, мали потрапити у списки на обмін. Серед них нібито є й ті, хто підтримує сепаратистів, і ті, хто допомагав бойовикам знущатися з українців у місцях позбавлення волі.
Звільнена в межах обміну утримуваними особами між Україною й ОРДЛО донеччанка Тетяна Гончарова в інтерв'ю виданню LB.ua розповіла, що серед тих, хто разом із нею повернувся на підконтрольну українському уряду територію, були ті, хто допомагав бойовикам катувати людей.
Гончаренко повідомила, що її затримали за те, що вона передавала дані Головному управлінню розвідки Міноборони України. Спочатку її привезли на базу "МДБ ДНР", де був цілий персонал "катів".
"Тюремниками були військові танкісти "ДНР". База "МДБ", але персонал – типу військові. Хтось міг принести їжу чи вивести в туалет, а хтось займався тортурами... Керівник цього жахливого місця, Кулік Дмитро Павлович, наразі знаходиться під арештом в Україні і з комфортом живе в СІЗО. Він місцевий, із Донецької області. Як виявилося, поки я сиділа в ув'язненні, він виїхав на підконтрольну Україні територію – здається, тут батьки в нього, – і його арештували. Та я дуже боюся, що пройде суд і його поміняють, як беркутівців. Або навіть без суду. Коли почали виводити на роботи, то бачила його майже кожен день, особливо коли доводилося мити його кабінет. Він власноруч катував людей. Іноді міг просто напитися, йому ставало нудно, і когось висмикували з камери, щоб звіряче бити", – розповіла колишня заручниця.
За її словами, в останньому обміні багато з тих, хто приїхав в Україну, були випадковими людьми.
"Наприклад, поміняли жінку, яка активно брала участь у так званому референдумі 11 травня. Вона навіть була держслужбовцем у "ДНР", і на ній зробили зразкову справу, як ми типу караємо тих, хто їздить до України. Ще якась шахрайка з Луганська, яку абсолютно незрозуміло чому включили у список. Той же [житель Макіївки Василь] Савін, який зараз кричить на всіх каналах, але по суті своїй – сепаратист. Є ще кілька сепаратистів відвертих, по яких у мене купа питань. Наприклад, кілька людей, які нібито теж мають статтю "шпигунство", але, по-перше, за моєю інформацією, працювали за гроші, а по-друге, допомагали на "Ізоляції" бити в'язнів. Тобто нас. І вони зараз із нами лікуються в одній лікарні, їм усім ті самі послуги надаються. Наприклад, такий собі Максим Теорентер, якого звинуватили нібито в замаху на [ватажка "ДНР" Олександра] Захарченка. Так от, він особисто бив людей на "Ізоляції", допомагав ось цьому кату Паличу (Куліку) катувати людей", – додала Гончарова.
Колишній заручник бойовиків журналіст Станіслав Асєєв, якого утримували в Донецьку в будівлі колишнього заводу "Ізоляція", в інтерв'ю виданню ZN.UA підтвердив слова Гончарової.
За його словами, в обмінних списках були люди, які безпосередньо брали участь у тому, що відбувалося в цій в'язниці.
"Такі люди були й у попередніх обмінах, і в цьому, і вони всі ще на свободі... Позитивний момент у тому, що, за словами президента [Володимира Зеленського], Служба безпеки України вже працює щодо них. Також президент сказав, що, можливо, щоб такі помилки не повторювалися, такі люди, як я, перед обміном повинні переглядати списки. І навіть візуально відсіювати тих, хто співпрацював з окупаційною адміністрацією або через свої особисті садистські схильності брав участь у знущаннях і тортурах", – сказав Асєєв.
29 грудня 2019 року відбувся обмін утримуваними особами між Україною та окупованими районами Донбасу. За даними Служби безпеки України, з непідконтрольних територій повернулося 76 українців.