"90% зазнали катувань". У координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими розповіли про стан українців, які повернулися з полону
В українців, які повернулися в Україну внаслідок обміну полоненими 3 січня, фіксують серйозні проблеми зі здоров'ям. Про це глава пресслужби координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петро Яценко розповів NV.
"Їхній стан здоров'я досить поганий, тому що російський полон – це не те місце, де можна поправити здоров'я, м'яко кажучи. І більшість потребує якщо не негайної допомоги, то реабілітації", – сказав Яценко.
За його словами, переважно у всіх постраждала травна система та опорно-руховий апарат. У багатьох є проблеми з ногами через те, що у полоні їх змушували багато часу проводити стоячи. Також полоненим не надавали стоматологічної допомоги.
"І, звісно, понад 90% тих, хто повернувся, стверджують, що зазнали катувань. І ми знаємо, що це [в Росії] державна політика", – сказав він.
За словами Яценка, в Україні є розроблена програма реабілітації, є досвід, лікарі та психологи, які професійно займаються тими, хто повернувся з полону. Щонайменше два тижні після повернення у колишніх полонених відбуватиметься етап початкової реабілітації – медична допомога, розмови із психологами, – а потім працюватимуть над реінтеграцією у суспільство.
Контекст:
17 листопада 2023 року Яценко заявляв, що країна-агресор Росія фактично заморозила обмін полоненими з Україною із серпня 2023 року. Із його слів, росіяни затягують обміни, створюють різні перешкоди. Він нагадав, що останній обмін відбувся 7 серпня, тоді Україна змогла повернути лише 22 осіб.
На початку грудня в інтерв'ю Associated Press президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна та РФ проводять непублічні обміни військовополоненими, зокрема "прямо на полі бою".
3 січня відбувся найбільший із початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року обмін військовополоненими, звільнили 230 українців та українок. Додому повернули 130 представників ЗСУ (зокрема 14 тероборонців та 14 представників Військово-морських сил), 55 нацгвардійців, 38 прикордонників, одного поліцейського та шістьох цивільних – 225 чоловіків та п'ять жінок. 48 військових, яких повернули в Україну, вважали зниклими.