Без допомоги США все, чого досягла Україна, опиниться під загрозою – Блінкен
Ситуація з припиненням постачання американської допомоги Україні вплинула на ситуацію на полі бою. Про це сказав держсекретар США Ентоні Блінкен під час пресконференції з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом у Вашингтоні 29 січня, його цитує сайт Держдепу.
"Життєво важливо, щоб Конгрес ухвалив запит на додатковий бюджет, який подав президент [США Джо Байден]. Без цього все, чого досягли українці й чого ми їм допомогли досягти, опиниться під загрозою. І без цього доповнення ми збираємося надіслати всім нашим противникам сильний і помилковий сигнал про те, що ми несерйозно ставимося до захисту свободи, захисту демократії. І це просто зміцнить [президента країни-агресора РФ] Володимира Путіна в тому, що він може якось пережити Україну й пережити нас. Цього не буде. Ми маємо переконатися, що це не так", – заявив Блінкен.
Він зазначив, що поточне фінансування потреб України є важливим як із боку США, так і з боку партнерів по НАТО. Він нагадав, що США надали Україні допомоги на приблизно $75 млрд за останні кілька років, а партнери й союзники надали за той самий період понад $110 млрд.
"Якщо Сполучені Штати не виконають наших зобов'язань, то це ускладнить європейцям та іншим країнам можливість продовжувати робити те, що вони вже роблять. Тому я думаю, що це має велике значення, навіть більше, ніж велике. Я вважаю, що дуже важливо, щоб ми виконували наші зобов'язання", – сказав Блінкен.
Він переконаний, що в Конгресі залишиться двопартійна підтримка України.
"Тому подивімося, що буде найближчими днями й тижнями, як усе це просуватиметься, адже іншого чарівного горщика з грошима немає. Поки в нас закінчилася допомога, яку ми надавали Україні, і ми бачимо деякі свідчення того, як це позначається на полі бою", – підкреслив Блінкен.
Контекст:
США, за даними Пентагону станом на 27 грудня 2023 року, за час роботи адміністрації президента Джо Байдена виділили понад $44,9 млрд на допомогу Україні у сфері безпеки, зокрема $44,2 млрд – від початку широкомасштабної війни країни-агресора Росії проти України.
20 жовтня 2023 року Байден подав запит у Конгрес на додаткове фінансування на суму приблизно $106 млрд. Воно, зокрема, передбачало допомогу Україні ($61,4 млрд, найбільший пакет) та Ізраїлю ($14,3 млрд), а також надання коштів на безпеку південного кордону США.
Проте розгляд документа заблокували представники Республіканської партії, які наполягають на посиленні заходів щодо контролю за міграцією на кордоні США з Мексикою. Байден назвав політичним шантажем відмову республіканців підтримати законопроєкт, зазначивши, що "ставки надто високі, а наслідки надто значні". У Білому домі розраховують, що Конгрес США зможе ухвалити його в січні.
Крайній термін, коли Конгрес США може схвалити додаткове фінансування для України, – це кінець січня, інакше затримка вплине на ситуацію на фронті, підкреслив 17 січня глава українського МЗС Дмитро Кулеба.