"Європа залишиться одна проти Росії. Путін цим скористається, 100%". Зеленський розповів, чим загрожує затримка допомоги США

Зеленський: Я вірю, що Європа не залишиться одна
Фото: president.gov.ua

Затримка надання допомоги Україні з боку США загрожує перерозподілом світу. Про це президент України Володимир Зеленський заявив в інтерв'ю німецькому телеканалу ARD, відео якого 29 січня в YouTube опублікував Офіс президента.

Водночас глава держави сподівається, що Сполучені Штати не перестануть підтримувати Україну.

"Я вірю, що Європа не залишиться одна. Тут питання комплексне. Перше: Європа одна не впорається на тому рівні, на якому Україна отримувала до цього підтримку [від США]. Ні зброєю, ні фінансами. Напевно, якби вся Європа об'єдналася, вона змогла б дати достатню підтримку Україні, але Сполучені Штати мають такий вплив: коли сигнали не дуже позитивні, вони мають такий самий вплив на деяких лідерів Європи, тому я вважаю, що, якщо так станеться й у США, не дай боже, буде затягування процесів щодо підтримки України – це матиме вплив на об'єднану Європу", – сказав Зеленський.

На його думку, такий сценарій загрожує цілою низкою послідовних проблем.

"Перше – це дефіцит зброї, фінансів в Україні. Друге – я думаю, що втратиться союз між США та Європою. Третє – Європа сама зрозуміє, що це сигнал: якщо Україна не витримає і [президент РФ Володимир] Путін піде вперед – це сигнал від США, що Європа залишиться наодинці серед країн НАТО, хто протистоятиме Росії. Це буде серйозна загроза. Путін цим скористається, 100%. І це буде сигнал говорити про те, що і НАТО не буде таким міцним", – зазначив президент.

Він також вважає, що в підсумку може "посипатися" й санкційна політика країн Заходу щодо РФ.

Контекст:

США, за даними Пентагону станом на 27 грудня 2023 року, за час роботи адміністрації президента Джо Байдена виділили понад $44,9 млрд на допомогу безпеці України, зокрема $44,2 млрд – з початку повномасштабної війни країни-агресора Росії проти України.

20 жовтня 2023 року Байден подав запит у Конгрес на додаткове фінансування на суму приблизно $106 млрд. Воно, зокрема, передбачало допомогу Україні ($61,4 млрд, найбільший пакет) та Ізраїлю ($14,3 млрд), а також надання коштів на безпеку південного кордону США.

Проте розгляд документа заблокували представники Республіканської партії, які наполягають на посиленні заходів контролю за міграцією на кордоні США з Мексикою. Байден назвав політичним шантажем відмову республіканців підтримати законопроєкт, зазначивши, що "ставки надто високі, а наслідки надто значні". У Білому домі розраховують, що Конгрес США зможе ухвалити його в січні.

Крайній термін, коли Конгрес США може схвалити додаткове фінансування для України, це кінець січня, – інакше затримка вплине на ситуацію на фронті, підкреслив 17 січня глава українського МЗС Дмитро Кулеба.

26 січня CNN повідомив, що американські сенатори домовилися щодо угоди про кордон, яка має розблокувати допомогу Україні.

Байден заявив, що готовий підписати двопартійний законопроєкт про безпеку на кордоні, якщо його схвалить Конгрес.