Гаазький трибунал розпочав розслідування воєнних злочинів в Україні

За словами Хана, розслідування охоплюватиме інциденти в Україні з 2013 року дотепер
Фото: icc-cpi.int
Міжнародний кримінальний суд у Гаазі розпочинає розслідування ймовірних воєнних злочинів, скоєних в Україні під час російської агресії. Про це повідомив прокурор Карім Хан у Twitter.

"Активні розслідування офіційно починаються в Україні після надходження звернень від 39 держав-учасниць", – написав він.

Позов держав-членів прискорює розслідування, оскільки прокурору тепер не потрібно вимагати схвалення суду в Гаазі, зазначає Reuters.

Як ідеться у заяві Хана, прокуратура почне збір доказів "будь-яких попередніх і нинішніх тверджень про воєнні злочини, злочини проти людяності або геноцид, скоєні на будь-якій частині території України будь-якою особою". Водночас розслідування охоплюватиме інциденти в Україні із 2013 року.

Контекст:

Україна не ратифікувала Римського статуту, проте у 2015 році вона повідомила МКС про визнання його юрисдикції щодо злочинів проти людяності та воєнних злочинів, скоєних від моменту початку агресії РФ.

МКС розпочав попереднє вивчення ситуації в Україні у квітні 2014 року. У 2016 році було опубліковано попередній звіт канцелярії Міжнародного кримінального суду у справі "Ситуація в Україні". У документі зазначено, що "ситуація на території Криму та Севастополя рівнозначна міжнародному збройному конфлікту між Україною та Російською Федерацією". Після оприлюднення звіту РФ заявила про бажання вийти з Римського статуту.

Наприкінці 2020 року МКС дійшов висновку, що дії, які є воєнними злочинами та злочинами проти людяності, "було вчинено в контексті ситуації в Україні", і вирішив, що підстави для розслідування є, повідомила тодішній прокурор МКС Фату Бенсуда.

Тодішній заступник генпрокурора України Гюндуз Мамедов говорив у квітні 2021 року, що Україна надіслала у Міжнародний кримінальний суд у Гаазі 19 повідомлень, пов'язаних із російською агресією.

У лютому 2021 року на пост прокурора Міжнародного кримінального суду було обрано представника Великобританії Каріма Хана. Він обійняв посаду у червні цього року.

Уранці 24 лютого президент РФ Володимир Путін оголосив про вторгнення російських військ в Україну. Він заявив, що мета РФ "демілітаризація і денацифікація України". Приблизно о 5.00 збройні сили РФ атакували Україну з півдня, півночі (зокрема з території Білорусі) та сходу. Вони почали обстрілювати українські позиції на Донбасі, завдали ракетно-бомбових ударів по низці аеродромів та інших військових об'єктах. Російські війська атакують житлові квартали, дитячі садки та лікарні. За даними української сторони, РФ застосовує в Україні реактивні системи залпового вогню "Град" та "Ураган".

Президент України Володимир Зеленський повідомив, що окупанти з першої години вторгнення б'ють по цивільній інфраструктурі. За словами президента, дії російських окупаційних військ в Україні мають ознаки геноциду.

27 лютого Україна подала позов проти Росії до Міжнародного суду ООН, вимагаючи "притягти Росію до відповідальності за спотворення поняття геноциду для виправдання агресії". Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто ініціював розслідування щодо вторгнення РФ в Україну.