Генерал Марченко: О 4.30 25 лютого я заїжджав у Миколаїв – і був трохи вражений. Тиша. Ні одного блокпоста, ні одного патруля
Ефективну оборону Миколаєва вдалося організувати в перші дні війни з тих сил, які були в наявності, відлік водночас ішов на години. Про це розповів в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону генерал-майор Збройних сил України Дмитро Марченко (позивний Марчелло).
"[24 лютого 2022 року] я, як і мільйони киян чи українців, прокинувся від вибухів. Вийшов на вулицю, побачив ці розриви, закурив сигарету... Я був у Києві. І коли я вийшов, там, я закурив сигарету, сказав дружині: "Збирай речі, тому що це війна". Ну, у принципі, там багато казати не треба було. Я військовий, вона військова", – поділився Марченко.
Він додав, що незабаром йому почали надходити від знайомих відео із Херсона й Миколаєва.
"Як колони [росіян] пруть просто... пруть парадним маршем у бік Миколаєва. Ну, я просто був у шоці. І я написав заступнику головкома: генералу Мойсюку Євгену – що, кажу, ну, що надсилають відео, що там вже Херсон... уже був не наш, уже практично оточений... Я запропонував свою кандидатуру, говорю: "Давай я поїду в Миколаїв. Це моя рідна земля – я знаю там кожну грудку. Я знаю там дуже добре місцевість – я допоможу", – розповів генерал.
Мойсюк, за словами Марченка, сказав, що від'їзд треба погодити з головнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним, і о 0.00 24 лютого написав смс: "Терміново їдь, бо ситуація там дуже складна".
"І о 4.30 я вже заїжджав у Миколаїв. І, заїхавши в Миколаїв, я, звичайно, був трохи вражений. Ну, це тиша, ні одного блокпоста, ні одного патруля, ні одного... Ну, тобто людей не було взагалі [дорогою] до Миколаєва я бачив блокпости, я бачив ці колони, я бачив ці перевірки. І для мене було дивно, чому немає цього в Миколаєві", – каже генерал.
Перше, що Марченко, за його словами, зробив у Миколаєві – приїхав до голови ОВА Віталія Кіма, і вони зібрали мінінараду, щоб порахувати сили й засоби, які є – "чим воювати і як створювати систему оборони".
"От із 25-го [лютого] ми вже потихеньку почали працювати. Тобто вже з'явилися блокпости, уже почали рити [укріплення]... На жаль, плану оборони міста на той час не було, тому взяли карту автомобільних доріг, поділили її на чотири частини, розподілили, яка бригада [де займе оборону]", – зазначив він.
Основною проблемою Миколаєва було те, що там не стояла жодна повноцінна бригада.
"Тут були остатки 79-ї бригади, які охороняли територію, були остатки 36-ї [бригади] морської піхоти. Ну, 406-та була, пара дивізіонів. І була бригада ТРО [територіальної оборони], яка тільки комплектувалася. І ось цими остатками – моряки там були ще – і цими остатками ми змогли правильно побудувати оборону... зайняти вигідні висоти, рубежі й, у принципі, були готові відстоювати Миколаїв", – перерахував він.
Марченко наголосив, що "відлік часу йшов на години".
"Ми вже знали, що з Херсона почали рушати колони на Миколаїв, їх зупиняли в кожному селі. І давали нам цей цінний час для того, щоб ми могли все-таки заритися. Адже ви розумієте: якщо немає окопів, немає фортифікаційних споруд, то оборону ти не зможеш нормально вистроїти. Якби ми своєчасно не почали це робити, то, я думаю, 97%, що на Миколаїв чекала та ж участь, що і Херсон", – підсумував Марченко.
Контекст:
Російська армія атакувала Миколаїв та область із першого дня вторгнення, з 24 лютого. На початку вторгнення запеклі бої відбувалися за Миколаївський міжнародний аеропорт та аеродром Кульбакине на околиці міста.
Голова Миколаївської ОВА Віталій Кім 11 листопада 2022 року повідомив, що всю Миколаївську область, крім Кінбурнської коси, звільнили від російських окупантів.
Генерал-майор Марченко з перших днів широкомасштабного вторгнення Росії в Україну і до квітня відповідав за оборону Миколаєва й усього південнобузького напрямку. Потім його перевели на іншу ділянку фронту.
Як розповідав Кім в інтерв'ю "Голосу Америки", Марченко потрібен для виконання важливіших військових завдань. "Ті завдання, які перед ним стояли в Миколаївській області, він виконав чудово", – сказав керівник ОВА.
Наприкінці липня 2022 року стало відомо, що Марченко повернувся до Миколаївської області для "посилення взаємодії військової адміністрації та Збройних сил".