Генерал Марченко: У нас у кожному селі були або колишні атовці, або мисливці, які рахували техніку, особовий склад ворога, давали нам точні координати. Ми навели артилерію, вдарили – усе
Оборона Миколаєва від російських окупантів виявилася успішною, тому що люди об'єдналися в бажанні не допустити в регіоні панування "русского мира". Про це розповів в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону генерал-майор Збройних сил України Дмитро Марченко (позивний Марчелло).
"Захисники Миколаєва – це звичайні люди, звичайні солдати, їхні командири. Моя функція була – це зібрати всіх докупи, поставити пріоритетні задачі, ну, і просто прибити ці панічні настрої, що мені, у принципі, і добре вдалося. І я працював тут хорошим менеджером. Але всю важку роботу, всю... Усі ось найгарячіші моменти, які відіграли ключову роль у захисті Миколаєва, – це робота звичайних солдатів, звичайних волонтерів, звичайних людей, лікарів", – переконаний Марченко.
Він додав, що пояснював захисникам Миколаєва необхідність спротиву.
"Тут настільки об'єдналися люди... Ось я зараз кажу – і в мене мурашки по тілу. Я просто ніколи не думав, що таке можливо. Усі стали в один стрій, усі сказали самі собі, що ми не хочемо тут ніякого "русского мира", ми будемо чинити спротив. І моє було завдання – просто пояснити людям, що якщо боятися й тікати, то нас точно завоюють. Якщо чинити спротив і стріляти, і бити їх, то в нас є дуже багато шансів. І, у принципі, це і спрацювало", – зазначив генерал.
За його словами, росіяни йшли великими колонами, по 80, 90, по 120 машин, і розраховували, що українці, побачивши цю кількість, "яка на нас пре", злякаються.
Співвідношення сил, за оцінкою генерала, становило 1:12 на користь загарбників. Він зазначає, що оборона Миколаєва вистояла й за такого співвідношення, що рідко трапляється в історії воєн.
"Там [наша] артилерія працювала і вдень, і вночі. Ми застосовували примітивні, але нестандартні речі, які, у принципі, і вплинули на те, що воно спрацювало. У зв'язку з обмеженою кількістю боєприпасів я артилеристам ставив завдання, кажу: "Ми стріляємо по паливозаправниках і по вантажівках, що везуть провізію", – зазначає він.
Марченко згадує, що на колони окупантів сили оборони України полювали цілодобово.
"У нас [голова Миколаївської ОВА Віталій] Кім... дуже добре створив тут систему оповіщення. У нього в кожній громаді, у кожному селі були люди – чи колишні атовці, чи мисливці, які знали місцевість і трохи розуміли у військовій справі. Вони дивилися, куди заходять колони... Вони підійшли до села, у село не зайшли – стали в посадці. Вони порахували, скільки техніки, скільки особового складу, дали нам точні координати. Ми навели артилерію, вдарили – усе. Уразили", – пояснює генерал.
Унаслідок вогневого впливу, каже він, окупанти були змушені повертатися до пунктів дислокації, змінювати бойові порядки. А коли Україна почала бити по паливозаправниках, це дало потрібний ефект. На думку генерала, це було зроблено дуже вчасно.
"Ось їхали [російські] танки, вони тупо зупинялися в полі [без пального] або на трасі, вилазили ці солдати і, голодні й холодні, йшли до села, щоб попросити поїсти, бо провізію їм теж не довозили... І губилися там десь. І потім, наскільки мені відомо, вони [окупанти] мало не генерала послали, щоб він збирав ці втрачені танки. Ми таким чином забирали ці танки, до себе перетягували. І ставили їх у стрій. І цими ж танками відбивали їхні атаки", – сказав Марченко.
Контекст:
Російська армія атакувала Миколаїв та область із першого дня вторгнення, з 24 лютого. На початку вторгнення запеклі бої точилися за Миколаївський міжнародний аеропорт та аеродром Кульбакине на околиці міста.
Голова Миколаївської ОВА Віталій Кім 11 листопада 2022 року повідомив, що всю Миколаївську область, за винятком Кінбурнської коси, звільнили від російських окупантів.
Генерал-майор Марченко з перших днів повномасштабного вторгнення Росії в Україну і до квітня відповідав за оборону Миколаєва та всього південнобузького напрямку. Потім його перевели на іншу ділянку фронту.
Як розповідав Кім в інтерв'ю "Голосу Америки", Марченко потрібен для виконання важливіших військових завдань. "Ті завдання, які перед ним стояли в Миколаївській області, він виконав чудово", – сказав керівник ОВА.
Наприкінці липня 2022 року стало відомо, що Марченко повернувся до Миколаївської області для "посилення взаємодії військової адміністрації та Збройних сил".