Ігнат про рішення Байдена щодо навчання українських пілотів на F-16: Зелене світло включається поетапно. Світлофорів багато, кожен треба зробити зеленим

Байден дав "зелене світло", щоб дозволити й підтримати навчання українських пілотів на F-16, зазначили в Пентагоні 8 серпня
Фото: wikipedia.org (ілюстративне)

Українські льотчики могли б уже сьогодні поїхати навчатися пілотуванню на американських винищувачах F-16, але поки точних строків тренувань немає. Про це 9 серпня в ефірі національного телемарафону, який транслювали в YouTube каналу "Рада", повідомив речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.

Про те, що президент США Джо Байден схвалив початок навчання українських пілотів на F-16, повідомили 8 серпня в Пентагоні. Як зазначила заступниця прессекретаря міністерства оборони США Сабріна Сінгх, Байден "дав зелене світло, щоб дозволити й підтримати навчання". Данія і Нідерланди відіграють провідну роль у підготовці, додала вона.

За словами Ігната, "льотчики вже зараз хотіли б спакувати валізи й виїхати".

"Але оголошено термін – кінець літа. Більш точних термінів немає... Зелене світло включається поетапно, світлофорів багато, і тому кожен світлофор треба зробити зеленим", – наголосив речник ПС ЗСУ.

Як зазначив Ігнат, кінцева мета України – це "місяці, яких вимагає навчання пілотів та інженерів, передача технічної документації".

"Дуже хотілося б нам розширити географію навчання наших льотчиків. Це могли б бути навіть США. Але поки про це не йдеться, це буде прийматися рішенням політично або в контексті авіаційної коаліції. Але найкраща, напевно, база є у США, але й у Європі є центри для навчання", – зазначив спікер Повітряних сил ЗСУ.

Він додав, що чим більше країн долучиться до навчання українських льотчиків, чим більше інструкторів приєднається, тим швидше воно буде.

"Льотчики запевняють, що зможуть швидко опанувати літак", – резюмував Ігнат.

Контекст:

11 липня на саміті НАТО у Вільнюсі 11 країн і Україна підписали меморандум про створення коаліції з підготовки українських військових льотчиків на винищувачах F-16. В угоді беруть участь Данія, Нідерланди, Бельгія, Канада, Люксембург, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Швеція і Великобританія.

Як повідомив міністр оборони України Олексій Резніков, у меморандумі передбачено, що в програмі навчання візьмуть участь українські пілоти, техніки й допоміжний персонал. Окрім того, є можливість введення до програми інших типів винищувачів, коаліція також готова розглянути інші способи надання Україні повнофункціональних можливостей F-16, повідомив він.

Президент України Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте домовилися, що в серпні розпочнеться навчання українських пілотів у Нідерландах. За даними ЗМІ, тоді ж навчання українських пілотів може розпочатися і в Румунії, для тренувань там уже виділили авіабазу.

За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, перші F-16 мають з'явитися в повітряному просторі України в першому кварталі 2024 року.