"Я був шокований, а він був дуже хоробрий і дуже спокійний". Джонсон розповів про розмову із Зеленським о 4.00 у перший день війни
На момент початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року президент України Володимир Зеленський був спокійним. Про це експрем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон розповів в інтерв'ю, яке опублікував 9 жовтня NV.
За його словами, того ранку вони розмовляли телефоном. Це було на світанку, приблизно о 4.00.
"Я буквально одразу набрав його і сказав, що це жахливо. Я був шокований, а він був дуже хоробрий і дуже спокійний. Тоді я просто сказав, що ми будемо з Україною і зробимо все можливе, щоб допомогти йому та його народу", – розповів британський політик.
Він наголосив на важливості постачання Великобританією в перші дні війни мобільних протитанкових комплексів, які українські сили оборони використовували "з плеча". Країни-союзники мають і надалі надавати Україні якнайбільше зброї, і робити це оперативно, вважає Джонсон.
"Великобританія надала Україні танки, можливо, було б корисно дати ще більше танків, а можливо, потрібні зовсім інші речі. Зенітні установки, ракети Storm Shadow, допомога з технологіями. Є багато речей, які ми всі маємо робити, щоб допомогти Україні. Що швидше закінчиться ця війна, то швидше Україна переможе, то краще буде не лише для України, а й для світу", – вважає він.
Політик також згадав свою розмову телефоном із президентом країни-агресора РФ Володимиром Путіним, яка відбулася за кілька тижнів до початку повномасштабної війни. Тоді Путін "намагався бути грайливим, змусити мене здригнутися, викликати якийсь страх на рівні тіла", описав розмову колишній прем'єр-міністр.
"Це його стиль. Але я не думаю, що він був абсолютно серйозним. Що він хоче зробити, то це зосередитися на ядерній зброї і брязкати шаблею, змусити людей побоюватися, чи не застосує він її. На мою думку, він не збирається цього робити. Він був би божевільним, якби зробив це. А що ми маємо зробити якнайшвидше, то це зрозуміти, що Україна зможе перемогти – і перемогти у звичайному, неядерному конфлікті", – підсумував він.
Контекст:
Уже на початку листопада 2021 року США попереджали європейських партнерів щодо ймовірної воєнної операції РФ проти України, з посиланням на джерела писало Bloomberg. Агентство зазначало, що оцінки Вашингтона ґрунтувалися на інформації, якою США ще не поділилися з ЄС. Пізніше адміністрація Байдена вибірково розсекретила та передала розвідувальні дані щодо агресії Росії дружнім країнам.
У Білому домі заявили 18 січня 2022 року, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. На тлі цієї інформації низка європейських лідерів, зокрема президент Франції Еммануель Макрон, канцлер Німеччини Олаф Шольц і Джонсон здійснили спроби переговорів із Путіним.
24 лютого 2022 року президент Росії Володимир Путін оголосив про вторгнення в Україну, розпочавши повномасштабний етап війни. Фактично РФ розв'язала війну проти України у 2014 році, коли після Революції гідності вона незаконно анексувала Крим та окупувала частину Донецької і Луганської областей.
З липня 2019 року до липня 2022 року Джонсон обіймав посаду прем'єр-міністра Великобританії. Після повномасштабного вторгнення він у статусі глави уряду тричі приїжджав до Києва, ще двічі – після відставки.