Кабмін запропонував умови виборів на окупованих територіях: тільки за невтручання Росії
Відповідний законопроєкт №5844 "Про засади державної політики перехідного періоду" прем'єр-міністр Денис Шмигаль зареєстрував у парламенті 9 серпня, 17 серпня було опубліковано текст документа.
У проєкті закону використовують такі поняття, як "перехідний період", "конфліктний період", "постконфліктний період", "реінтеграція", "сталий мир" та інші. Зокрема, дата деокупації населеного пункту (району) є днем завершення конфліктного і початку постконфліктного періоду на цій території, а дату відновлення територіальної цілісності України встановлює президент.
Факт відсутності окупаційних сил РФ на території населеного пункту (району) і встановлення повного контролю України там визначають міністр оборони, голова Служби безпеки України і міністр внутрішніх справ України через спільне подання президенту, який виключно на такій підставі ухвалює рішення про визнання деокупації населеного пункту.
На тимчасово окупованих територіях ні загальнодержавних виборів, ні місцевих виборів, ні референдумів не проводять.
Вибори і референдуми на деокупованих територіях проводять з обов'язковим дотриманням стандартів Організації з безпеки та співробітництва в Європі та Ради Європи.
Вибори може бути проведено тільки в разі можливості забезпечити:
- Недопущення протиправного втручання у виборчий процес, зокрема з боку Російської Федерації;
- Дотримання принципів політичного плюралізму і багатопартійності, рівності прав і можливостей участі у виборчому процесі;
- Дотримання виборчих прав внутрішньо переміщених осіб;
- Свободу передвиборчої агітації, рівні можливості доступу до засобів масової інформації та відновлення українського теле- і радіомовлення, вільного обігу українських друкованих ЗМІ на деокупованих територіях;
- Безпечні умови діяльності і безперешкодну участь у виборчому процесі офіційних спостерігачів, зокрема від Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ, інших міжнародних організацій та іноземних держав.
Осіб, які своїми рішеннями, діями або бездіяльністю підривали основи національної безпеки й оборони України або порушували права і свободи людини, обмежують у праві бути обраними на місцевих виборах та обіймати посади.
Також не можуть бути обраними на місцевих виборах або обіймати посади особи, які були у складі окупаційних сил РФ, окупаційних адміністрацій РФ.
Виняток – ті, хто забезпечував життєдіяльність тимчасово окупованих територій і не заподіяв шкоди життю та здоров'ю громадян, а також ті, хто був у складі окупаційних сил або адміністрацій із примусу.
Контекст:
Відразу після анексії Криму 2014 року Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької й Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази.
У серпні 2020 року віцепрем'єр-міністр – міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков заявив, що вибори на Донбасі мають відбутися за спеціальним законом, але наразі умов для проведення виборів там немає.
Президент України Володимир Зеленський говорив, що проведення місцевих виборів на Донбасі можливе, але цьому має передувати звільнення тимчасово окупованих територій Донецької і Луганської областей.
Центральна виборча комісія України 8 серпня 2020 року визначила перелік територіальних громад Донецької та Луганської областей, на території яких неможливо провести місцеві вибори.
До переліку таких територій увійшли 10 громад Бахмутського, Волноваського, Маріупольського та Покровського районів Донецької області та вісім – Сєверодонецького і Щастинського районів Луганської області.