Колишній офіцер КДБ Попов: У чому найсерйозніша помилка Путіна? Інформації від агентів в Україні не перевіряли ще раз. Йому вливали у вуха те, що він хотів чути G

Попов: Ідіоти, що ви почали? Я маю на увазі Путіна і Росію в його обличчі
Скріншот: Andreas Selliaas / YouTube
Президент РФ Володимир Путін та російські спецслужби прорахувалися, коли вирішили не перевіряти інформацію про Україну, яку їм надавали місцеві агенти. Таку думку в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону висловив офіцер Комітету державної безпеки СРСР у відставці Володимир Попов (він працював у відомстві у 1972–1991 роках, зараз живе в Канаді).

Гордон запитав, у чому ж найсерйозніша помилка Путіна, якщо аналізувати його рішення вторгнутися в Україну.

"Я думаю, що насамперед це неточність серйозного аналізу спецслужб. Як зовнішньої розвідки, так і ФСБ. Тому що наявність агентури і те, що вона повідомляє... Зазвичай, коли виходили серйозні агентурні матеріали про будь-які політичні тенденції зі спробою прогнозування можливих політичних змін і впливів, таку інформацію перевіряють ще раз. Тут, мабуть, цього просто не було", – припустив Попов.

Він вважає, що Путіну доносили те, що йому хотілося чути про Україну.

"Усе це [від агентів в Україні] сприймали на ура і вливали у вуха те, що Путін хотів чути: "Та там усе нормально. Навколо наші. Усе буде добре. Приймуть нас як у Криму". Звільнення Херсона українськими військами нещодавно продемонструвало, як воно насправді. Народ тріумфує і зі схованок дістає українські прапори. Ідіоти, що ви почали? Я маю на увазі Путіна і Росію в його обличчі", – сказав колишній співробітник КДБ.

Він вважає, що Росія не мала чіткого плану воєнної кампанії проти України.

"Росія просто не була готова до цього... І навіть більше, розрахунки починалися із цього... То вирушили до Києва, захопили Бучу, [пішли] на гостомельський аеропорт, потім, діставши там серйозну відсіч, кинулися у бік Харкова. Потім Чернігів, потім Суми, потім Маріуполь і Мелітополь. Херсон із самого початку. Справжнісінькі шарахання. Тобто чіткої, як видається, програми дій у цієї агресії не було. І не було розрахунку на те, що Україна чинитиме таку рішучу і мужню відсіч. Безперечно, був розрахунок на слабкість України – і економіки, і армії, – як видавалося російському керівництву, зокрема і самому Путіну. І тому все це божевілля і почалося. Інакше, ніж "божевіллям", я не можу це назвати. Справжнісіньке божевілля. А про жорстокість і говорити не доводиться. Безпрецедентно", – сказав Попов.

Колишній офіцер КДБ Попов: Я відводжу час Путіну і цій мерзенній агресії щонайбільше до весни. Що буде з ним? "Несподівано захворів і помер". Читайте повну версію інтерв'ю

Відео: Дмитрий Гордон / YouTube

Контекст:

Сьогодні 279-й день повномасштабного вторгнення РФ в Україну. За час повномасштабної війни російська армія захопила частину території України на півночі, півдні та сході. На початку квітня РФ відступила з північних регіонів України, зосередивши зусилля на наступі на сході. Наразі окупанти утримують частину Харківської, Запорізької, Миколаївської, Херсонської, Донецької та Луганської областей. З 2014 року під російською окупацією перебуває український півострів Крим.

Спочатку, за даними СБУ, Путін розраховував захопити Україну за кілька днів. Один із полонених, свідчення якого опублікувало відомство, розповів, що російським військовослужбовцям видали провізію із запасом на три доби. Але бліцкриг провалився.

На початку війни колишній начальник Головного управління розвідки Міноборони України Василь Бурба повідомив, що, за його даними, Путін перебував в інформаційній ізоляції та не повною мірою мав дані про війну в Україні. Про це заявив болгарський журналіст, головний розслідувач міжнародної групи Bellingcat Христо Грозєв. "Я впевнений, що є [інформаційна] бульбашка, у якій його тримають... Ну хто б йому доповідав без страху, без остраху, що українські селяни забирають танки – і вивозять їх своїми тракторами?" – сказав у березні Грозєв. Згодом, за його словами, ситуація дещо змінилася. У червні в інтерв'ю YouTube-проєкту "Продолжение следует" журналіст висловив думку, що зараз Путін "набагато краще" поінформований, ніж у перші місяці війни. "Цілі ставлять менш амбітні, ніж на самому початку", – сказав він.