Кулеба – партнерам у НАТО: Якщо не закрити небо над Україною, кров наших громадян буде і на ваших руках
Як повідомив "Укрінформ", про важливість закриття неба над Україною дипломат говорив 3 березня в ефірі марафону "Ми сильні разом", який транслюють українські канали.
"Ми говоримо дуже чітко і спокійно нашим партнерам у НАТО, що ви можете скільки завгодно розмірковувати, як би вам уникнути прямого зіткнення з Росією, але якщо ви зараз не допоможете нам її зупинити, то пряме зіткнення буде неминучим, тому що ви будете наступними", – сказав Кулеба.
Він наголосив, що ті, хто не вірить, що РФ зважиться на відкритий конфлікт із НАТО, не вірили, що РФ зважиться на пряме вторгнення в Україну, "і всі помилилися".
"Тому треба діяти просто зараз, – сказав Кулеба. – Усі мають розуміти, і ми це партнерам чітко говоримо: "Ми вдячні вам за все, що ви зробили… Але зараз є конкретна загроза того, що наших громадян будуть продовжувати вбивати з повітря… Тому якщо ви не підете на радикальні кроки щодо зміцнення протиповітряної оборони України, то кров наших загиблих громадян буде і на ваших руках. Ваша стриманість і ваше небажання робити наступні кроки – це все надає Росії можливість продовжувати вбивства без покарання".
Президент США Джо Байден неодноразово заявляв, що американські військовослужбовці не брали й не братимуть участі у конфлікті з російськими військами в Україні. Він зазначив, що союзники скерують додаткові війська у східні країни блоку – Польщу, Румунію, Латвію, Литву та Естонію.
Українська влада закликає західних союзників закрити небо над Україною, щоб зменшити кількість обстрілів із боку Росії.
Але у США заявили, що це "не найкраща ідея".
"Це, по суті, означало б, що американські військові збиватимуть літаки, російські літаки. Це, безумовно, ескалація... Цього не хоче робити президент. Це всі причини, чому це не найкраща ідея", – сказала речниця Білого дому Джен Псакі в інтерв'ю MSNBC 28 лютого.
Петиція з вимогою до НАТО закрити небо над Україною, яку розміщено на сайті openPetition, уже набрала 1 млн підписів. Її автори пообіцяли надіслати петицію державам – членам НАТО.
Контекст:
Уранці 24 лютого президент РФ Володимир Путін оголосив про вторгнення російських військ в Україну. Він заявив, що мета РФ – "демілітаризація та денацифікація України". Приблизно о 5.00 збройні сили РФ атакували Україну з півдня, півночі (зокрема з території Білорусі) та сходу. Вони почали обстрілювати українські позиції на Донбасі, завдали ракетно-бомбових ударів по низці аеродромів та інших військових об'єктах. Російські війська атакують житлові квартали, дитячі садки та лікарні. За даними української сторони, РФ застосовує в Україні реактивні системи залпового вогню "Град" та "Ураган".
Жертвами російської агресії стало, станом на 28 лютого, 352 мирні жителі, поранення дістало 2040 осіб (новіших даних влада не повідомляла). Станом на 2 березня загинула 21 дитина.
За інформацією президента України Володимира Зеленського, втрати окупантів станом на 2 березня становили приблизно 9 тис. осіб. Росія офіційно визнала загибель 498 російських військовослужбовців, ще 1597, за даними міністерства оборони РФ станом на 2 березня, дістали поранення.
Президент України повідомив, що окупанти з першої години вторгнення б'ють по цивільній інфраструктурі. За словами президента, дії російських окупаційних військ в Україні мають ознаки геноциду.
27 лютого Україна подала позов проти Росії до Міжнародного суду ООН із вимогою "притягнути Росію до відповідальності за спотворення поняття геноциду для виправдання агресії". Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто ініціював розслідування щодо вторгнення РФ в Україну.
Через вторгнення РФ в Україну західні країни наклали на Росію санкції. Обмеження, зокрема, стосуються великих російських банків, нафтового ринку Росії та низки наближених до Путіна бізнесменів, чиновників і їхніх дітей. Після того як Росія відмовилася припинити агресію проти України, ЄС, США, Великобританія та Канада вирішили занести до санкційного списку самого Путіна. Крім того, санкції ввели проти Центробанку Росії (йому заборонили операції, пов'язані з управлінням резервами та активами, після чого рубль упав до історичного мінімуму), а деякі російські банки від'єднали від міжнародної міжбанківської системи SWIFT.