На розмінування територій власними силами Україні знадобиться 757 років – Time
Україна обігнала Афганістан та Сирію і стала найбільш замінованою країною на Землі. За оцінками експертів, приблизно третину території країни забруднено мільйонами мін, що не розірвалися, і касетних бомб, а також розтяжок, мін-пасток і осколків снарядів пише Time 2 листопада.
Великі мінні поля не лише загальмували військовий контрнаступ України, а й поставили під загрозу життя 6 млн мирних жителів і зробили непридатними для використання частини найцінніших сільськогосподарських угідь країни, пише видання.
Перша віцепрем'єр-міністерка – міністерка економіки України Юлія Свириденко заявила Time, що масштаб забруднення України мінами й боєприпасами, які не розірвалися, є найбільшим із часів Другої світової війни.
Згідно з оцінкою аналітичного центру GLOBSEC, що базується у Словаччині, Україні знадобиться 757 років, щоб усунути шкоду, використовуючи традиційні методи й наявні в неї ресурси. Центр назвав перспективи "майже жахливими" щодо обсягу робіт, які має бути проведено.
За даними Мінекономіки, наданими виданню, станом на 1 листопада щонайменше 264 мирні жителі загинули на мінах і понад 830 було поранено. Ці цифри не враховують територій, які все ще під російським контролем або на яких тривають важкі бої. Офіційні особи кажуть, що кількість жертв мін може сягнути 9 тис. до 2030 року, якщо проблеми не буде вирішено ефективно. Свириденко наголосила, що без розмінування Україна не зможе повноцінно запустити свою економіку.
Глава Мінекономіки розповіла, що мета – повернути 80% забруднених земель в економічне використання протягом 10 років. Для цього Україна має намір використовувати всі технічні інструменти, які є в її розпорядженні, – від штучного інтелекту до саморобних дронів-міношукачів. Проєкт із розмінування України буде масштабним і розтягнеться на роки, пише Time. За оцінками Світового банку, вартість може перевищити $37 млрд. Однак чиновники, які займаються розмінуванням, і міжнародні експерти кажуть, що процеси розмінування, які вперше впроваджують в Україні, ймовірно, назавжди змінять швидкість, ефективність та безпеку очищення зон бойових дій після глобальних конфліктів.
Глава UN Mine Action у Програмі розвитку ООН в Україні Пол Геслоп зазначив, що працював майже в кожній країні, яка постраждала від мін, за останні 30 років, і в Україні використовують досвід усіх попередніх країн разом з "українською любов'ю до інновацій і технологій". На його думку, протягом найближчих трьох років стануть помітними фундаментальні зміни у способах гуманітарного розмінування в Україні, які вплинуть на протимінну діяльність у всьому світі.
Контекст:
Президент України Володимир Зеленський 8 травня заявив, що понад 170 тис. км&³2; території країни забруднено мінами і боєприпасами, які не розірвалися.
Найбільш забруднені мінами Харківська та Херсонська області, оскільки ворог перебував там найдовше, зазначали у Держслужбі з надзвичайних ситуацій.
В ООН заявили 21 червня, що для розмінування України потрібно п'ять років і $300 млн щорічно.
Глава МВС України Ігор Клименко сказав 29 липня, що на одному квадратному метрі території, де відбувається наступ України, може бути до чотирьох мін окупантів.
За час повномасштабної російської агресії фахівці служб та відомств, що входять до складу Міністерства внутрішніх справ України, розмінували 138,7 тис. га території, повідомив Клименко 12 вересня.