Пишний про відмову від фіксованого курсу гривні: Очікуємо, що нервозність на валютному ринку остаточно зникне вже найближчими днями
Найближчим часом валютний ринок України має стабілізуватися після відмови від фіксованого курсу гривні. Про це 5 жовтня у Facebook заявив голова Нацбанку України Андрій Пишний.
За його словами, ситуація на міжбанку нормалізується, учора у другій половині дня гривня зміцніла. Водночас чисті інтервенції НБУ з продажу валюти були навіть нижчими від їхнього середньоденного обсягу у вересні, до впровадження керованої гнучкості курсу.
"Ба більше, Нацбанк навіть здійснив інтервенцію з купівлі валюти, обмежуючи, як і обіцяв, коливання обмінного курсу в обидва боки. Очікуємо, що нервозність на ринку остаточно зникне вже найближчими днями", – зазначив голова НБУ.
Ситуація у готівковому сегменті, за даними Пишного, також не викликає в регулятора занепокоєння, оскільки гривня зміцнила свої позиції.
"Окремо хочу подякувати Міжнародному валютному фонду за експертну допомогу в підготовці впровадження керованої гнучкості курсу та публічну підтримку нашого рішення в межах реалізації Стратегії валютної лібералізації", – додав голова Нацбанку.
Контекст:
У Національному банку України вирішили із 3 жовтня перейти в режим керованої гнучкості обмінного курсу. Це має посилити стійкість валютного ринку та економіки, заявили у пресслужбі НБУ 2 жовтня.
Після відмови від фіксованого курсу позиції гривні практично не зазнали змін, зазначив 3 жовтня Пишний.
У МВФ 4 жовтня заявили, що підтримують рішення НБУ відмовитися від фіксованого курсу гривні.
24 лютого 2022 року, коли розпочали повномасштабне вторгнення Росії в Україну, НБУ зафіксував офіційний курс гривні на рівні 29,25 грн за $1.
21 липня регулятор знизив офіційний курс національної валюти з 29,25 грн за $1 до майже 36,57 грн за $1. У НБУ наголосили, що "такий крок дасть змогу збільшити конкурентоспроможність українських виробників, зблизити курсові умови для різних груп бізнесу та населення і підтримати стійкість економіки в умовах війни"
Із 29 серпня українські банки отримали дозвіл продавати населенню безготівкову валюту на суму до 50 тис. грн на місяць без підтвердження підстав для цього.
Із 16 вересня Національний банк дозволив державним підприємствам і господарським товариствам, 100% акцій яких належать державі, переказувати кошти за кордон для розрахунків за кредитом або позикою, які було реструктуризовано на умовах, погоджених Кабінетом Міністрів України. Крім того, дозволено робити інші платежі, пов'язані з обслуговуванням таких реструктуризованих зобов'язань.