"Постійне занепокоєння". Лідери Європи та НАТО обговорили російську агресію

Байден та інші світові лідери обговорили російську агресію
Фото: EPA (архів)
Президент США Джо Байден провів захищений відеодзвінок із європейськими лідерами, розмова була присвячена Росії та Україні. Про це повідомила пресслужба Білого дому 24 січня.

У відеозустрічі взяли участь голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, голова Євроради Шарль Мішель, президент Франції Еммануель Макрон, канцлер Німеччини Олаф Шольц, прем'єр-міністр Італії Маріо Драгі, президент Польщі Анджей Дуда, прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон і генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

"Вони підтвердили своє постійне занепокоєння щодо нарощування російської військової могутності біля кордонів України й висловили підтримку суверенітету та територіальної цілісності України", – йдеться в повідомленні.

Також зазначено, що учасники розмови підтвердили прагнення врегулювати ситуацію за допомогою дипломатії та обговорили нещодавні контакти з Росією в різних форматах.

Крім того, співрозмовники обговорили підготовку до організації для Росії "масштабних наслідків і серйозних економічних витрат" за подальшу агресію та зміцнення безпеки на східному фланзі НАТО.

Як інформують на сайті Єлисейського палацу, Макрон під час розмови заявив про необхідність колективної роботи для якнайшвидшої деескалації.

"Цю деескалацію мають супроводжувати висловленням твердих попереджень, які заслуговують на довіру, щодо Росії... Це також передбачає рішуче продовження переговорних зусиль у межах нормандського формату", – ідеться в повідомленні.

Президент Франції також заявив про важливість того, щоб Європейський союз міг повною мірою брати участь у "належній відповіді на передані у грудні російські пропозиції".

Зі свого боку прем'єр-міністр Великобританії "наголосив на необхідності підтримки захисту України від усього спектра шкідливої діяльності Росії", інформують на сайті британського уряду. Джонсон розповів про кроки Великобританії для підвищення обороноздатності України.

"Лідери погодилися, що в разі подальшого вторгнення Росії в Україну союзники повинні вжити швидких каральних заходів, зокрема безпрецедентний пакет санкцій. Вони вирішили продовжувати тісно координувати будь-які подібні дії", – додали у пресслужбі Джонсона.

Контекст:

Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною.

Секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов повідомляв 22 грудня, що у 200-кілометровій зоні від кордону країни перебуває 122 тис. російських військових.

США і НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.

17 грудня 2021 року на тлі нарощування російських військ поблизу кордонів України МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, в них йдеться, що США повинні взяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку" й відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили у СРСР.

10-го, 12-го і 13 січня відбулися переговори Росії зі США, НАТО та ОБСЄ про безпеку. За їхнім підсумком у Росії заявили, що США і НАТО не надали жодних гарантій, представники США сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація та дипломатія або конфронтація і наслідки.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що питання вступу України до НАТО можуть обговорювати лише Україна та 30 країн – членів Альянсу, і підкреслив: Росія становить загрозу для України, а не навпаки.

Заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд заявила в інтерв'ю Financial Times, яке вийшло 15 січня, що США мають 18 різних сценаріїв у разі вторгнення Росії в Україну. У Кремлі відповіли, що "теж різні сценарії розглядають".

У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США занепокоєні переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.