Путін відповів на запитання, чи нападатиме Росія на Україну
Президент РФ Володимир Путін 23 грудня під час підсумкової пресконференції відповів на запитання журналістки Sky news, чи може він беззастережно гарантувати, що Росія не вторгнеться до України чи будь-якої іншої суверенної держави, передає кореспондент видання "ГОРДОН".
"Наші дії залежатимуть не від перебігу переговорів [щодо просування НАТО на схід], а від безумовного підтримування безпеки Росії сьогодні й на історичну перспективу. Ми чітко дали зрозуміти, що подальший рух НАТО на схід неприйнятний. Ну що тут незрозумілого? Чи ми ставимо ракети поряд із кордонами Сполучених Штатів?" – заявив глава Кремля.
Путін міркував про те, як би американці поставилися, якби РФ розмістила ракети на кордоні між США та Канадою чи США та Мексикою.
"Нам важливий не перебіг переговорів, нам важливий результат... П'ять хвиль розширення НАТО. І тепер уже в Румунії, у Польщі з'являються відповідні системи. Не ми комусь погрожуємо. До нас дійшли, і тепер ще Україна буде в НАТО. Отже, і там будуть бази та ударні системи озброєнь. Ось про що йдеться, а ви вимагаєте від мене якихось гарантій. Ви повинні нам дати гарантії. Негайно, зараз", – заявив він.
Контекст:
17 грудня МЗС РФ опублікувало проєкти договорів про "гарантії безпеки" між Росією, США та НАТО, які передали 15 грудня помічниці держсекретаря США Карен Донфрід.
Зокрема, у ст. 4 проєкту договору між РФ і США вказано, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку", відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР. Також США мають пообіцяти, що не будуть створювати на території держав, які раніше входили до СРСР і не є членами НАТО, військових баз, використовувати їхню інфраструктуру для ведення будь-якої військової діяльності та розвивати з ними двосторонню військову співпрацю.
Крім того, проєкт договору між РФ і НАТО уточнює, що РФ і всі учасники НАТО станом на 27 травня 1997 року (тобто не враховано Угорщину, Польщу, Чехію, Болгарію, Латвію, Литву, Румунію, Словаччину, Словенію, Естонію, Албанію, Хорватію, Чорногорію та Північну Македонію) не розміщують свої збройні сили та озброєння на території всіх інших держав Європи додатково до сил, розміщених на цій території станом на 27 травня 1997 року, крім виняткових випадків.
У Білому домі 17 грудня заявили, що ознайомлені з російськими проєктами договорів, наголосивши, що США не вестимуть переговорів із РФ щодо "гарантій безпеки" без союзників у Європі.
Путін повідомив 21 грудня, що вимоги РФ щодо безпеки – не ультиматум, але Захід має дати на них відповідь.
На думку генсека Альянсу Єнса Столтенберга, діалог НАТО з РФ має відбуватися в консультації з європейськими партнерами, такими як Україна. У МЗС РФ заявили, що не мають наміру долучати до переговорів про "гарантії безпеки" Україну, проєкт яких передбачає відмову НАТО від включення країни до Альянсу.
У МЗС України у відповідь на вимоги РФ до НАТО закликали Росію як перші кроки для досягнення гарантій безпеки на європейському континенті "невідкладно і беззастережно повернутися до конструктивного порядку денного і вже зараз розпочати виконання Мінських угод та домовленостей лідерів нормандського формату" щодо врегулювання конфлікту на Донбасі.
За словами держсекретаря США Ентоні Блінкена, контакти Вашингтона з Москвою з безпеки можуть розпочатися на початку 2022 року.