Резніков: Поблизу українського кордону зараз приблизно 112 тис. військовослужбовців РФ, із морською та авіаційною компонентою – майже 130 тис. військовослужбовців
"Хочу наголосити: станом на зараз не спостерігається жодних явищ чи дій військового характеру, які помітно відрізнялися б від того, що відбувалося навесні минулого року перед Великоднем. Єдина відмінність у військовому плані, за якою ми уважно спостерігаємо, це ситуація в Білорусі. Що кардинально відрізняється, це інтенсивність гібридних заходів, у першу чергу інформаційних, а також їхній вплив на макроекономічну ситуацію", – сказав міністр.
За його словами, на початку грудня неподалік кордону перебувало майже 94 тис. російських військовослужбовців, разом з авіацією та флотом – приблизно 110 тис.
"Зараз ми спостерігаємо за частинами, які нараховують близько 112 тис. осіб, а з морською та авіаційною компонентою це близько 130 тис. осіб. У квітні минулого року бойовий контингент, який стягувала Росія, складав 126 тис. осіб. Отже, кількість тоді і зараз співмірна. Неспівмірна реакція", – заявив Резніков.
Міністр наголосив, що розвідка, а також особисто він та головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний перебувають у постійному контакті з міжнародними партнерами.
"Відмінність у цифрах щодо концентрації російських військ, які іноді лунають у публічному просторі, особливо у міжнародних ЗМІ, пов'язана з відстанню і трактуванням цієї відстані. Хтось вказує цифри, пов'язані з присутністю російських військ на відстані до 200 км від держкордону України, а хтось – до 400 км. Ми використовуємо дані щодо зони до 200 км, тому що вони більш точно відображають тенденції", – пояснив глава оборонного відомства.
Він підкреслив, що з початку зимового навчального періоду в РФ постійно переміщуються війська, і інформацію про це навмисно розповсюджують, оскільки це також спосіб тиску.
Також розвідка спостерігає за переходом шести великих десантних кораблів із Балтійського та Північного флотів РФ, які ввійшли до Середземного моря і можуть увійти до Чорного моря. "Ми знаємо, які підрозділи морської піхоти знаходяться у них на борту, і ще краще це знає авіаносна група ВМФ США", – додав Резніков.
Контекст:
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною.
17 грудня на тлі нарощування російських військ поблизу кордонів України МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, у них ідеться про те, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку" і відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР.
10-го, 12-го та 13 січня 2022 року відбулися перемовини Росії зі США, НАТО та ОБСЄ про безпеку. За їхніми підсумками в Росії заявили, що не отримали від США та НАТО жодних гарантій, представники США сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація і дипломатія або конфронтація та наслідки.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що питання вступу України до НАТО можуть обговорювати лише Україна та 30 країн – членів Альянсу, і підкреслив: Росія становить загрозу для України, а не навпаки.
У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.
Резніков заявив 24 січня, що Росія не створила жодного ударного угруповання, що б свідчило про підготовку її вторгнення в Україну. На думку секретаря РНБО Олексія Данілова, повномасштабне вторгнення Росії в Україну на сьогодні неможливе.