Сотні ракет Х-55 передали країні-агресору за газові борги наприкінці 1990-х. "Схеми" виявили докази, що РФ обстрілює Україну українськими ракетами

Окупанти затирають номери ракет, переданих Росії 1999 року
Скріншот: Радіо Свобода / YouTube

Журналісти програми "Схеми" (проєкт "Радіо Свобода") знайшли докази того, що РФ обстрілює Україну ракетами Х-55, які Київ передав їй 1999 року в межах угоди між урядами двох країн щодо погашення боргів України за газ. Про це йдеться в розслідуванні "Схем", опублікованому 3 серпня.

Журналісти знайшли в архіві угоду між Кабінетом Міністрів України на чолі з Валерієм Пустовойтенком та урядом країни-агресора, очолюваним на той момент нинішнім президентом РФ Володимиром Путіним, підписану в Ялті 1999 року.

"За нею Київ передав Москві вісім важких бомбардувальників Ту-160 і три Ту-95МС, а також 575 крилатих ракет Х-55. За це Росія компенсувала Україні борг за російський газ на суму 275 млн грн", – ідеться в матеріалі.

Згідно з розслідуванням, 275 млн грн – це сума, якою оцінили передані літаки й ракети. Її визначили на політичному рівні, і, як сказав журналістам на той момент віцепрем'єр України Анатолій Кінах, – занизили вдесятеро.

Разом з угодою "Схеми" отримали список із номерами ракет, переданих РФ. Вони з'ясували, що щонайменше 10 із цього списку "повернулися" до країни: зокрема, три збили в Києві й області в січні й навесні 2023 року, ще одна поцілила в житловий будинок у Києві наприкінці минулого року (тоді загинула жінка). Також така ракета атакувала житловий будинок у Київській області, унаслідок обстрілу постраждала дитина.

Частину збитих ракет Х-55 зараз зберігають у Київському науково-дослідному інституті судових експертиз. Там журналістам розповіли, що номери ракет затерто (зокрема, на ракеті, яку показали в сюжеті, номер затерто в кількох місцях, але під крилом залишився повний). Таку особливість експерти помітили лише в ракет Х-55. Окупанти затирають номери цих ракет, щоб запобігти ідентифікації, припустили в інституті.

Пустовойтенко відмовився давати журналістам "Схем" коментарі (вони запитували, чому Україна передала це обладнання РФ). Згідно з угодою, ракети Київ передавав, зокрема, керуючись договором про дружбу і співпрацю між Україною та Росією, підписаним 1997 року. Україна вийшла з договору 2019-го.

Передання ракет і бомбардувальників погодили зі США, розповів журналістам Ігор Діденко, який у 1999–2000 роках був заступником голови "Нафтогазу".

"На нас тиснули з двох боків. Із боку Америки та з боку Росії. І це була вимога американців, що ми передали цю зброю росіянам. Це була одна з умов того, що ми фактично стаємо членом міжнародного співтовариства, інакше нам погрожували економічними санкціями й багатьма іншими видами [обмежень], а тоді, згадайте, економічна ситуація в Україні була жахливою", – додав ексглава МЗС України Володимир Огризко.

Стівен Пайфер, який був послом США у 1998–2000 роках, сказав, що передання бомбардувальників і ракет відповідало умовам договору про скорочення й обмеження стратегічних наступальних озброєнь і Україні не потрібна була згода США на це. Вашингтон, за його словами, вважав за краще, щоб це озброєння розібрали або знищили.

Контекст:

Ракету Х-55 розробляли як носія ядерної зброї, раніше було відомо про кілька випадків застосування Росією цих ракет проти України. 18 листопада 2022 року військовий портал Defense Express повідомив, що в одній із російських ракет Х-55, збитій 17 листопада над Києвом, замість робочої боєголовки було розміщено імітатор ядерної бойової частини.

Речник Повітряних сил Збройних сил України Юрій Ігнат сказав, що є різні пояснення таких дій РФ. "Версій є багато. Можливо, справді, закінчуються. Можливо, запускають їх як хибні цілі. Питання є різні щодо цього", – заявив він.

У Пентагоні вважають, що РФ використовує крилаті ракети з імітатором ядерного заряду, щоб ослабити українську ППО.