"Спочатку будуть захворювання з коротким інкубаційним періодом, потім – із тривалим, а далі – які передаються через укуси комах". Голубовська – про ситуацію після підриву Каховської ГЕС
"Скільки могильників розмило, кладовища, трупи тварин плавають у величезній кількості, ми з вами бачимо: припливають [трупи] великої рогатої худоби зокрема. Ну, звісно, що ми очікуємо зокрема й на спалахи інфекційних захворювань. Спалахи будуть послідовними. Спочатку будуть захворювання, у яких коротший інкубаційний так званий період", – сказала Голубовська.
За її словами, спершу це будуть передусім гострі кишкові захворювання, спричинені різними збудниками, зокрема кишковою паличкою.
"Ентеровіруси, ентеровірусні захворювання... і далі будуть хвороби, у яких триваліший інкубаційний період. Такі, як вірусні гепатити А та Е. Гепатит Е у нас є, усупереч думці, що це лише десь у південних країнах. Він у нас є. І в нас були колись трагедії місцевого масштабу, наприклад, у Харкові свого часу", – зазначила лікарка.
У гепатитів, пояснила вона, триваліший інкубаційний період, зокрема в гепатиту А – аж до 45 днів, тобто "це за кілька місяців може все початися".
"Далі будуть спалахи захворювань, які зокрема можуть передаватися й через укуси комах: комарами, звісно. Наприклад, така хвороба, як лихоманка Західного Нілу... Це захворювання складно діагностувати, але воно трапляється на нашій території. А це те захворювання, яке із 2015-го десь до 2017 року спричинило трагічний спалах у всій Європі.... Думаю, буде і таке захворювання, як лептоспіроз", – прогнозує Голубовська.
Лікарка наголосила, що комплексні заходи щодо протидії спалахам захворювань мають передбачати зокрема застосування інсектицидів, щоб впливати на переносників.
"Багато хто говорить, що вже так втомилися від усього, "нагнітає", "ось ви нагнітаєте ось цим усім". Але ж ми нагнітаємо для чого? Для того щоб мінімізувати ризики – от і все. Від кишкових інфекцій... Ну, важко дуже себе повністю профілактувати, якщо ти перебуваєш безпосередньо в епіцентрі, немає ні світла, немає ні води, немає ні їжі – нічого. Люди, розумієте, помирати від спраги не будуть. Вони питимуть ту воду, яка є в них під боком", – додала лікарка.
Вона наголосила, що воду в регіонах, які постраждали від трагедії, необхідно знезаражувати, рибу краще не вживати, або, у крайньому разі, обов'язково термічно обробляти. Солону рибу їсти не варто, "тому що ботулізм потребує специфічного лікування, якого не буде в такій кількості". Крім того, додала Голубовська, у разі кишкових захворювань "відповідальність людей – вчасно звернутися", бо локалізувати осередок можна, коли зафіксовано лише перші випадки хвороби.
Лихоманка Західного Нілу – одне із захворювань, спалахи яких можуть виникнути через підрив Каховської ГЕС. Цю хворобу складно діагностувати, але вона трапляється на нашій території – Голубовська. Читайте повний текст інтерв'ю
Контекст:
6 червня війська РФ уночі підірвали Каховську ГЕС. В "Укргідроенерго" заявили, що станцію неможливо відновити. Зруйновано дамбу Каховського водосховища, стався неконтрольований паводок, затопило тисячі будинків.
Орієнтовна сума збитків довкіллю через підрив росіянами Каховської гідроелектростанції вже становить понад €1,5 млрд, заявляли в Херсонській ОВА 12 червня.
Міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко зазначав, що на затоплених після підриву Каховської ГЕС територіях щонайменше три місяці не можна буде користуватися місцевою водою. Також він повідомив, що вода у Дніпрі нижче за підірвану Каховську ГЕС забруднена в тисячі разів більше за норму.
У водоймах Херсонської, Одеської й Миколаївської областей деякі показники значно перевищують встановлені гігієнічні й санітарні норми, повідомили 19 червня в МОЗ. В Одеській і Миколаївській областях санітарні служби виявили у воді збудників інфекційних хвороб.
Після підриву ГЕС до одеського узбережжя прибиває уламки будинків, сміття, тварин, а також міни. Крім того, за даними екологів, у Чорному морі почався мор риби.