"Спочатку треба укомплектувати бригади технікою і зброєю". Зеленський відповів на заклики знизити мобілізаційний вік 

"Спочатку треба укомплектувати бригади технікою і зброєю". Зеленський відповів на заклики знизити мобілізаційний вік
Відповідно до законодавства, в Україні можуть мобілізувати військовозобов'язаних віком 25–60 років, яких визнали придатними за станом здоров'я
Фото: ЕРА

Для зниження мобілізаційного віку в Україні станом на сьогодні немає відповідного укомплектування бригад технікою й озброєнням, потрібними для захисту військових. Про це 14 січня заявив президент України Володимир Зеленський, коментуючи відповідні заклики партнерів, зокрема США і деяких представників НАТО, відео в Telegram оприлюднило УНІАН.    

"Я не буду казати дуже чітку цифру, бо це небезпечно, але в нас більше 100 бригад на полі бою. Кожна із цих бригад щоденно потребує укомплектованості, техніки", – зазначив президент. 

За його словами, на фронті в кожної з бригад постійно є якась неукомплектованість, бо наявна броньована, артилерійська та інша техніка виходить із ладу й потребує ремонту. 

"Тому, коли ми кажемо про збільшення кількості наших людей (мобілізованих. – "ГОРДОН"), ми повинні розуміти, що немає на сьогодні відповідного укомплектування бригад – ми повинні укомплектувати свої бригади відповідною технікою. Усі ці заходи є в наших партнерів. Я думаю, що це найголовніше, що людина має бути захищена. Не просто захищена, а повинна мати відповідну зброю, відповідні знання. І, мені здається, цим партнери повинні насичувати українську армію передусім", – наголосив Зеленський. 

Контекст:

Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну 24 лютого 2022 року президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію. Востаннє їхню дію продовжили до 7 лютого 2025 року.

Відповідно до законодавства, в Україні можуть мобілізувати військовозобов'язаних віком 25–60 років, яких визнали придатними за станом здоров'я. Водночас деяких чоловіків віком до 25 років можуть мобілізувати на законних підставах (наприклад, якщо вони пройшли строкову службу в мирний час, закінчили вищий військовий навчальний заклад чи військову кафедру) або за власним бажанням.

27 листопада 2024 року неназваний високопосадовець адміністрації США заявив агентствам Reuters і Аssociated Рress, що у США очікують, що Україна розгляне можливість зниження нижньої межі мобілізаційного віку із 25 до 18 років. Співрозмовник видань посилається на "чисту математику" ситуації на полі бою, яка нібито свідчить про те, що Україні потрібно більше військовослужбовців для боротьби.

У відповідь на ці заклики радник Зеленського з комунікацій Дмитро Литвин того самого дня повідомив, що Україні зараз немає сенсу знижувати нижню межу мобілізаційного віку до 18 років.

Після цього державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що Україна має ухвалити "важкі рішення" щодо мобілізації, і назвав "проблемою" брак українських військових на передовій.

10 грудня Зеленський заявив, коментуючи заклики Заходу знизити мобілізаційний вік, що Україні бракує обладнання задля забезпечення нових українських військових бригад. Президент вважає, що пріоритетом мають бути постачання ракет і зниження військового потенціалу Росії, а не зниження призовного віку в Україні. 

12 січня 2025 року в ефірі ABC News майбутній радник новообраного президента США Дональда Трампа з питань національної безпеки Майк Волтц заявив, що Україна має знизити мобілізаційний вік, щоб залучити сотні тисяч нових військових.