Сторони у ТКГ підтвердили необхідність дотримання режиму тиші на Донбасі

Україна в повному обсязі дотримується режиму припинення вогню, підтвердили в українській делегації у ТКГ з урегулювання конфлікту
Фото: EPA
На екстреному позачерговому засіданні тристоронньої контактної групи (ТКГ) з урегулювання конфлікту на Донбасі сторони підтвердили готовність і необхідність дотримання режиму припинення вогню, а також виконання домовленостей від 22 липня 2020 року без додаткових умов. Про це йдеться в повідомленні української делегації у ТКГ у Telegram 7 квітня.

Водночас спільної заяви, яку запропонував голова спеціальної моніторингової місії Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ) Яшар Халіт Чевік і яку підтримала українська сторона, не ухвалили.

Російська сторона вимагає внести додаткові корективи в текст підсумкової заяви "у більш вигідному для неї світлі", наголошують у повідомленні.

"Наша позиція: ми ще раз підтверджуємо, що в повному обсязі дотримуємося режиму припинення вогню та продовжуємо змістовні консультації з метою реального зниження рівня насильства на лінії розмежування", – підкреслили в українській делегації у ТКГ з урегулювання конфлікту на Донбасі.

Наступне засідання ТКГ заплановано на 14 квітня.

6 квітня голова української делегації у ТКГ з урегулювання конфлікту на Донбасі, перший президент країни Леонід Кравчук звертався до керівництва ОБСЄ з проханням підтримати ініціативу України скликати позачергове засідання ТКГ через загострення на сході України. У пресслужбі української делегації наголошували на тому, що з моменту останнього засідання ТКГ 30 березня на Донбасі загинуло троє українських військових, ще четверо дістали поранення або бойові травми.

Контекст:

2014 року, відразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази.

22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного і всеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня. На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Штаб операції Об'єднаних сил неодноразово повідомляв, що супротивник веде снайперський вогонь. У лютому перший президент України, голова української делегації у тристоронній контактній групі з урегулювання конфлікту на Донбасі Леонід Кравчук заявив, що "перемир'я вже просто немає".

1 квітня в Офісі президента України повідомили, що від початку 2021 року російсько-окупаційні війська на Донбасі порушили режим припинення вогню понад 570 разів. Президент України Володимир Зеленський розповів 6 квітня, що від початку дії липневого перемир'я на Донбасі загинуло 28 українських військовослужбовців, із них 23 – від початку поточного року.

Наприкінці березня – на початку квітня ЗМІ й очевидці почали публікувати відеодокази, що Росія активно перекидає військову техніку у Крим через Керченський міст і стягує війська до кордону з Україною (за оцінками американських посадовців, РФ могла перекинути до кордону приблизно 4 тис. військовослужбовців).

30 березня головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак підтвердив, що РФ нарощує війська поблизу кордону з Україною і в окупованому Криму, що "створює загрозу військовій безпеці держави". Українська розвідка заявила, що Росія хоче розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" і "ЛНР" території завдяки введенню регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкинула спроби просування російських військ углиб території України.