"Стратегічне завдання Кремля". У ГУР заявили, що Росія не полишає спроб втягнути Білорусь у війну проти України
Спроб російських спецслужб спровокувати Білорусь на пряму участь у воєнних діях проти України не треба недооцінювати. Про це представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов розповів 12 жовтня в ефірі Radio NV.
"Є стратегічне завдання Кремля – втягнути білоруську армію в повноцінну наземну операцію у війні проти України на боці РФ. І за весь період повномасштабного вторгнення це не вдалося. Але все ж таки російські спецслужби спроб не будуть полишати", – заявив Юсов, коментуючи інформацію про підготовку ФСБ Росії та КДБ Білорусі операції під чужим прапором проти нафтобази у Брестській області.
Представник ГУР нагадав, що це вже не перша спроба провокації з боку російських терористів, щоб дискредитувати Україну, а також втягнути Білорусь у війну.
За його словами, у Мінську розуміють, хто насправді стоїть за вищезазначеними спробами, а також що війна не в їхніх інтересах. Однак Росія, як прогнозує Юсов, і надалі не залишить спроб спровокувати Білорусь.
Як зазначив представник ГУР, Росія досконало володіє інформацією про всі об'єкти критичної інфраструктури на території союзника, а також про всі сильні та слабкі сторони країни, її спецслужби й армію.
"Інформацію цю використовували й використовуватимуть як проти України, так і проти самої Білорусі. Таких сценаріїв є чимало. Від імітаційних ДРГ, використання безпілотників по об'єктах інфраструктури енергетичного сектору та багато інших моментів. У цьому контексті росіян не треба недооцінювати. У них багатий досвід: і "бомбардування Воронежа", і підриви будинків своїх, із мирним населенням, і багато інших сценаріїв", – пояснив Юсов.
Про те, що спецслужби країни-агресора Росії та Білорусі мають намір скинути вибухівку із дрона на білоруську нафтобазу, щоб надалі звинуватити в цьому Україну, повідомляв 10 жовтня Центр національного спротиву, створений Силами спецоперацій ЗСУ.
Як об'єкт для теракту, за даними ЦНС, провокатори розглядають нафтобазу "Брестоблнефтепродукт" неподалік населеного пункту Прилуки Брестської області, який розташований за 2 км від білорусько-польського кордону.
За інформацією від білоруського підпілля, аеророзвідку ймовірних об'єктів вели найманці визнаної міжнародною злочинною організацією російської приватної військової компанії "Вагнер" у серпні цього року.
Це не перший випадок, коли повідомляють про підготовку провокацій із боку РФ. Зокрема, 24 червня ГУР МО повідомляло про те, що РФ хоче підірвати житлові будинки в Мозирі, щоб втягнути Білорусь у війну проти України.
Контекст:
Російські війська 24 лютого 2022 року заходили в Україну зокрема з Білорусі, яка фактично надала свою територію країні-окупанту як військову базу, зокрема для завдання по Україні ракетних та авіаударів.
Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко визнав, що Білорусь бере участь у війні Росії проти України, але нібито "нікого не вбиває і нікуди не скеровує своїх військових". У РНБО України вважають, що президент країни-агресора РФ Володимир Путін схиляє Лукашенка до прямої участі у воєнних діях.
Лукашенко був готовий у грудні 2022 року віддати наказ про початок вторгнення в Україну, але не вдалося вмовити армію. Про це 9 червня розповів білоруський опозиціонер, представник об'єднаного перехідного кабінету з оборони та нацбезпеки Білорусі, засновник білоруської десантно-штурмової групи у складі ЗСУ Валерій Сахащик.
16 лютого 2023 року Лукашенко заявив, що "готовий разом із росіянами воювати з території Білорусі лише в одному поки що випадку": якщо з України "хоч один солдат прийде на територію Білорусі". Водночас він наголосив, що білоруси не хочуть війни.
16 травня начальник ГУР МО Кирило Буданов говорив, що президент країни-агресора РФ Володимир Путін уже втратив надію втягнути Лукашенка у війну проти України.