"У Гаазі Росія демонструє себе як жертву, а в Україні показує справжнє обличчя". Україна просить Міжнародний суд ООН відхилити заперечення РФ у справі про геноцид
Україна просить Міжнародний суд ООН відхилити заперечення країни-агресора Росії у справі про геноцид. Про це 27 вересня, в останній день слухань, заявила співагентка української делегації Оксана Золотарьова, повідомляє "Бабель".
"Пані голово, колеги суду, ми звернулися до вас півтора року тому, тому що нам конче потрібен був захист. Нам і сьогодні потрібен ваш захист. Російські юристи читали нам повчання, кажучи, що держава повинна чекати роками, перш ніж суд зможе вирішити справу про те, чи має місце геноцид. Україна не має такої розкоші", – наголосила Золотарьова.
Вона зазначила, що Україна вимушена була звернутися до суду після того, як РФ використала хибні звинувачення в геноциді як привід для нападу, "зловживаючи своїм правом за Конвенцією".
"У Гаазі Росія демонструє себе як жертву, а в Україні вона показує своє справжнє обличчя. Коли ми стояли перед вами, вони вчинили атаку на Львів, ця атака вбила цивільних людей і спалила їхні будинки й будівлю благодійної організації. Наступного дня після виступу представників 32 держав Росія запустила ракети, які поцілили в цивільні об'єкти по всій Україні", – сказала Золотарьова, додавши, що країна-агресор також б'є по портовій інфраструктурі, здійснюючи "відверті атаки на економіку України та її здатність годувати світ своїм зерном".
Крім цього, у своїй промові співагентка згадала маніпуляції фактами, до яких вдавалися російські представники, масові розстріли окупантами мирних жителів Бучі Київської області та примусову депортацію українських дітей.
"Ваша юрисдикція щодо вирішення спору є чіткою. Ваш розгляд залишається терміново необхідним", – резюмувала Золотарьова.
25 вересня представники РФ намагалася довести суду, що він не має юрисдикції для розгляду цієї справи. За їхніми словами, позов України нібито не ґрунтується на Конвенції про геноцид.
Контекст:
У лютому 2022 року, за кілька днів після повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала позов проти Росії до Міжнародного суду ООН, висунувши вимогу "притягнути Росію до відповідальності за спотворення поняття геноциду для виправдання агресії". Перші слухання в цій справі відбулися в березні 2022 року, Росія відмовилася від участі в них. Того самого місяця Міжнародний суд ООН зобов'язав РФ негайно припинити війну в Україні. Російська влада відмовилася виконувати це рішення.
До позову України проти Росії приєдналося ще 32 країни. У процесі бере участь "безпрецедентна кількість країн в історії": 34 члени ООН із 193, тобто майже 20%.
Росію, крім фахівців із МЗС, представляють російська юридична фірма "Монастырский, Зюба, Степанов & партнеры", а також юристи-учені з Ірану, Китаю, Перу та юрист із французькою ліцензією Жан-Шарль Чікая, який раніше захищав низку африканських диктаторів. Україну, крім фахівців із МЗС, представляють авторитетна міжнародна юридична компанія Covington & Burling і команда вчених-міжнародників на чолі з професором Єльської школи права Гарольдом Коу і професором Університету Париж X – Нантер Жаном-Марком Тувененом.