Україна в ООН: Заключним акордом війни для Путіна, Шойгу, Герасимова, Лаврова та інших буде трибунал
Дипломат нагадав, що Україна підтримала ідею створення спеціального кримінального трибуналу для покарання за злочини агресії проти України.
"Такий трибунал стане заключним акордом війни для [президента РФ Володимира] Путіна, [міністра оборони Сергія] Шойгу, [начальника Генштабу Валерія] Герасимова, [міністра закордонних справ РФ Сергія] Лаврова та інших російських воєнних злочинців. Після 100 днів мужнього опору ЗСУ й усього українського народу ясно, що ця неспровокована й невиправдана агресивна війна закінчиться поразкою Росії. Поразкою, яка стане перемогою для всього цивілізованого світу", – заявив Дворник.
Він зазначив, що в Київській області після деокупації виявили понад 1200 тіл убитих мирних жителів, а кількість загиблих у Маріуполі можна буде підрахувати лише після деокупації міста, але "зрозуміло, що вбито десятки тисяч людей".
За словами Дворника, щодня в Україні скоюють приблизно 200–300 воєнних злочинів, а їхня загальна кількість із початку вторгнення перевищує 15 тис.
Окремо дипломат зазначив, що слідчі органи вже зареєстрували 1042 кримінальні провадження за фактами злочинів, скоєних проти дітей під час вторгнення РФ в Україну. Водночас щонайменше 261 дитина загинула, 145 зникли безвісти. Дворник додав, що вже встановлено особи 11 російських військовослужбовців, підозрюваних у жорстокому поводженні з дітьми.
Радник українського постпреда наголосив, що Україна й далі боротиметься за безпечне та швидке повернення понад 230 тис. українських дітей, насильно депортованих до Росії.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
Парламентська асамблея Ради Європи 27 квітня підтримала створення міжнародного трибуналу з розслідування агресії РФ проти України.
Європарламент 19 травня ухвалив резолюцію щодо України, у якій закликав ЄС створити трибунал для судового переслідування російського та білоруського режимів за воєнні злочини, злочини проти людяності, геноцид та агресію проти України.
Президент Латвії Егілс Левітс закликав створити спеціальний суд або трибунал для розслідування злочинів росіян проти України, аналогічний трибуналу щодо Югославії, "тому що поки немає такого міжнародного суду, де можна було б засудити такий злочин".
Вторгнення Росії в Україну та пов'язані з ним злочини розглядають у трьох міжнародних судах.
27 лютого Україна подала позов проти Росії до Міжнародного суду ООН. 16 березня Міжнародний суд ООН зобов'язав РФ негайно припинити війну в Україні. Російська влада відмовилася виконувати це рішення.
Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто ініціював розслідування про вторгнення РФ в Україну. Він зазначив, що Україна не може зробити цього, оскільки не є державою – учасницею Римського статуту МКС, і 3 березня повідомив про початок розслідування. У зв'язку з вторгненням Росії в Україну до МКС звернулося понад 40 країн. В Україну у травні прибуло 42 слідчі МКС.
28 лютого Україна звернулася до Європейського суду з прав людини з вимогою, зокрема, як попередні заходи "негайно зупинити військові напади проти цивільних об'єктів". 1 березня суд ухвалив рішення, яким наказав РФ припинити напади та бомбардування цивільних об'єктів в Україні. Згодом суд поширив ці заходи на всі запити щодо цього приватних осіб – включно, як пояснювала Верховна Рада, з усіма майбутніми скаргами проти РФ. Також суд висунув до РФ вимогу безпечного проходу та гуманітарної допомоги для мирних громадян.