В Україні можуть створити новий Офіс прокурора. Він займатиметься підготовкою до міжнародного трибуналу щодо злочинів РФ

За словами Смирнова, зараз триває обговорення, як обиратимуть керівника тимчасового Офісу прокурора
Фото: president.gov.ua
В Україні можуть створити новий Офіс прокурора, який займатиметься підготовкою до міжнародного трибуналу для покарання Росії. Про це в інтерв'ю "Радіо Свобода", опублікованому 25 травня, повідомив заступник глави Офісу президента Андрій Смирнов.

Він зазначив, що йдеться про прокурора від України, проте його не треба плутати з посадовцями Офісу генерального прокурора.

"Цьому тимчасовому Офісу прокурора треба дати мандат для організації роботи слідчих, які будуть отримувати докази та представляти фактично обвинувачення у спеціальному кримінальному трибуналі", – сказав Смирнов.

Він наголосив, що це відомство має очолити "визнаний фахівець у галузі міжнародного права", який спеціалізується на воєнних злочинах, злочинах проти людяності, геноциді та агресії.

За словами Смирнова, зараз триває обговорення – як, хто і на якому конкурсі обиратиме керівника тимчасового Офісу прокурора.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Парламентська асамблея Ради Європи 27 квітня підтримала створення міжнародного трибуналу щодо розслідування агресії РФ проти України.

Європарламент 19 травня ухвалив резолюцію щодо України, у якій закликав ЄС створити трибунал для судового переслідування російського та білоруського режимів за воєнні злочини, злочини проти людяності, геноцид та агресію проти України.

Президент Латвії Егілс Левітс закликав створити спеціальний суд або трибунал для розслідування злочинів росіян проти України, аналогічний трибуналу щодо Югославії, "тому що поки немає такого міжнародного суду, де можна було б засудити такий злочин".

Контекст:

Вторгнення Росії в Україну та пов'язані з ним злочини розглядають у трьох міжнародних судах.

27 лютого Україна подала позов проти Росії до Міжнародного суду ООН. 16 березня Міжнародний суд ООН зобов'язав РФ негайно припинити війну в Україні. Російська влада відмовилася виконувати це рішення.

Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто ініціював розслідування щодо вторгнення РФ в Україну. Він зазначив, що Україна не може зробити це, оскільки не є державою учасником Римського статуту МКС, і 3 березня повідомив про початок розслідування. У зв'язку із вторгненням Росії в Україну до МКС звернулося понад 40 країн. В Україну в травні прибуло 42 слідчих МКС.

28 лютого Україна звернулася до Європейського суду з прав людини, вимагаючи, зокрема, як попередні заходи "негайно зупинити військові напади проти цивільних об'єктів". 1 березня суд ухвалив рішення, яким наказав РФ припинити напади й бомбардування цивільних об'єктів в Україні. Пізніше суд поширив ці заходи на всі запити щодо цього приватних осіб – зокрема, як пояснювала Верховна Рада, усі майбутні скарги проти РФ. Також суд вимагав від РФ безпечного проходу та гуманітарної допомоги для мирних громадян.