Україна дістала потужний важіль для розблокування портів для всіх вантажів – Водовіз

Атаками на російські кораблі Україна продемонструвала свою силу, заявили в "Метінвесті"
Фото: depositphotos.com

Після вдалих атак України на російські кораблі увага всієї міжнародної спільноти прикута до цієї теми. Тому розблокування портів для всіх вантажів стане потужною геополітичною перемогою України над агресором. Про це заявив голова проєктного офісу компанії "Метінвест" Олександр Водовіз в ефірі телеканала "Прямий".

"Про повне розблокування портів нарешті почали говорити. Ми чули виступ президента [України Володимира] Зеленського про те, що ми зараз розмовляємо не тільки про "зерновий коридор", ми розмовляємо про відкриття портів у широкому сенсі цього слова. Так, щоб будь-яка продукція могла виходити через наші порти. Я оцінюю такий сигнал дуже позитивно. Можна очікувати, що переговори з ООН, із Туреччиною, з Росією будуть мати трохи інший характер", – зазначив Водовіз.

Він наголосив, що атаками на російські кораблі Україна продемонструвала свою силу і поставила РФ в умови, коли їй доведеться більше платити за свої вантажі.

"Ми показали, що можемо атакувати їхні кораблі, їхні порти. Тепер власники суден, страхові компанії збільшили фрахт, збільшили страховки в 10–20 разів. Що це значить? Що частина російських товарів стала неконкурентною. Вони не можуть їх вивозити зі своїх портів. Стурбованість страхових компаній наростає, росіяни стикаються з дуже великою проблемою, і я маю велику надію, що наші військові на цьому не зупиняться, і тоді вже найближчим часом страхові компанії відмовляться страхувати російські судна, які йдуть у Новоросійськ чи в будь-який порт Чорноморського басейну", – пояснив він.

Водовіз наголосив: усі західні ЗМІ – Politico, Financial Times, The Wall Street Journal – дуже багато уваги приділяють розблокуванню українських портів.

"Тема набула дуже широкого розголосу, і зараз усі дивляться, як наша влада правильно проведе історію з повним відкриттям портів. За цим дивляться і Європа, і Америка, і самі інтересанти відкриття портів. Це буде величезною перемогою України. Я б ще хотів додати, що нам давно пора відкривати якийсь морський фронт. Це стане вагомим аргументом у переговорах, і ми розблокуємо наші порти для всіх товарів", – резюмував Водовіз.

Контекст:

У ніч на 4 серпня в бухті Новоросійська пролунали вибухи, міноборони країни-агресора РФ заявило про атаку на військово-морську базу двома морськими безекіпажними катерами. Місцева влада запевнила, що постраждалих і руйнувань через атаку немає, однак у мережі з'явилося відео, на якому великий десантний корабель "Оленегорский горняк" накренився і його намагаються відбуксирувати до берега.

Джерела у Службі безпеки України заявили, що російський військовий корабель підбили внаслідок спецоперації СБУ і ВМС ЗСУ. Представник ВМС ЗСУ наголосив, що ця структура не має "ніякого стосунку" до удару по ВДК. З'явилося також відео удару по "Оленегорскому горняку", зняте камерою морського безпілотника, і супутникові знімки підбитого корабля в порту Новоросійська.

У Головному управлінні розвідки Міноборони України спрогнозували, що окупантам буде важко відновити корабель. За оцінками ЗМІ, ремонт "Оленегорского горняка" може зайняти до шести років. За даними ЗМІ, російський ВДК атакували з використанням морського безпілотника українського виробництва MAGURA V5.

У ніч на 5 серпня в територіальних водах України в Керченській протоці надводний дрон атакував і підбив великий нафтовий танкер SIG країни-агресора Росії, який транспортував пальне для російських окупаційних військ (і внаслідок цього опинився під санкціями США). Джерела в СБУ повідомили виданню "ГОРДОН", що удар по SIG є спільною спецоперацією Служби безпеки України й Військово-морських сил ЗСУ. SIG дістав пробоїну у правому борту біля ватерлінії, його поки не ремонтують, він, з огляду на відео, яке поширили в соцмережах 10 серпня, стоїть у морі.

Після успішних ударів по танкеру й великому десантному кораблю РФ "Оленегорский горняк" низка українських експертів, зокрема політолог Олексій Голобуцький, заявили, що безпечних місць у Чорному морі для кораблів країни-агресора не залишилося і для Росії дедалі актуальнішим стає завдання організації для своїх кораблів "нафтового коридору". Український політолог Тарас Загородній наголосив, що "Чорне море Росія більше не контролює".

4 серпня Україна оголосила російські порти Анапа, Новоросійськ, Геленджик, Туапсе, Сочі й Тамань зоною військової загрози, а 10 серпня ВМС ЗСУ оголосили тимчасові коридори для торговельних суден, які прямують у порти України й із них.