Унаслідок російської агресії Україна втрачає свою промисловість – ЗМІ
Україна втратила понад 80% потужностей із виробництва сталі внаслідок російської агресії: із 2013-го до 2025 року номінальні потужності скоротилися із 42,5 млн тонн до 8 млн тонн (-81,1%), а кількість металургійних підприємств, які працюють, зменшилася із 14 до шести. Втрата активів відбувалася поетапно і стала наслідком воєнних дій Росії. Про це пише GMK Center із посиланням на дані Української асоціації металургійних підприємств "Укрметалургпром".
За оцінкою асоціації, першого суттєвого удару галузь зазнала після 2014 року, через втрату контролю над частинами Донецької та Луганської областей. Другого – 2022 року, після повномасштабного вторгнення, коли були знищені або окуповані великі підприємства, зокрема в Маріуполі.
Унаслідок цього номінальні потужності впали до 16,2 млн тонн 2022 року, з яких приблизно 8,2 млн тонн згодом вивели з експлуатації. Фактично сьогодні галузь здатна підтримувати лише приблизно 8 млн тонн виробництва.
Попри втрати, рівень завантаження потужностей залишається високим і 2025 року сягнув 92,5%, що свідчить про роботу підприємств на межі можливостей, ідеться у статті.
"Наразі Україна не має надлишкових потужностей для зростання виробництва сталі", – зазначає автор матеріалу.
Руйнування промисловості України є однією із цілей Росії, і втрата металургійних підприємств не лише знижує експортний потенціал, а й обмежує економічне відновлення країни, підкреслює він.
У галузі також звертають увагу, що через обмежені інвестиції під час війни можливості швидкого відновлення потужностей також є обмеженими. Окремі підприємства, зокрема Дніпровський металургійний комбінат, розглядають модернізацію виробництва, але реалізація таких проєктів потребує значних ресурсів.
Контекст:
Українські металургійні підприємства за 2021–2025 роки сплатили до бюджетів усіх рівнів 193 млрд грн, або $5,9 млрд, податків і зборів. За підсумками 2025 року надходження від чотирьох найбільших компаній галузі зросли на 2,1%. За прогнозами GMK Center, 2026 року виробництво сталі в Україні залишатиметься на рівні приблизно 7,2 млн тонн у базовому сценарії. Прогнозують також зниження експорту залізної руди на 5%, до 29 млн тонн.