Лідер "Шалтая-Болтая" визнав, що частково фальсифікував листування чиновників
ФСБ має намір опитати тих, хто викуповував інформацію у лідера хакерів "Шалтая-Болтая" Володимира Анікєєва, повідомило видання "РБК".
Лідер угруповання "Шалтай-Болтай" Володимир Анікєєв зізнався, що частково фальсифікував листування, яке хакери публікували як таке, що належить прес-секретарю прем'єр-міністра РФ Дмитра Медведєва Наталії Тімаковій, телеведучому Дмитру Кисельову та заступнику начальника управління внутрішньої політики президента Тимуру Прокопенку.
Про це повідомило агенство РБК із посиланням на інформоване джерело й адвоката лідера хакерів Хазрета Біжоєва.
Захисник Анікєєва розповів, що його підзахисний також визнав підроблення листування, яке нібито належить помічникові президента Андрію Білоусову та керівнику дирекції "Сбербанка" Євгену Кислякову. Усі ці чиновники фігурують у справі хакерської групи.
Кисельова, Білоусова і Кислякова під час розслідування визнали потерпілими. Тімакова і Прокопенко давали пояснення у справі, але їх не визнали потерпілими.
Інформацію про підроблення листування, за даними РБК, згадують також в обвинувальному висновку ймовірних членів групи – Олександра Філінова і Костянтина Теплякова, які частково визнали провину.
На допитах Анікєєв визнав, що заносив зміни до листа сам або це робив інший учасник угруповання Олександр Глазастіков, який переховується в Естонії, розповіло виданню джерело, ознайомлене з процесом розслідування. За його словами, фальсифікації хакер пояснював бажанням "привернути додаткову увагу" до угруповання та підвищити вартість здобутих даних.
На допитах хакер не зміг пригадати, які зміни він заносив. Джерело РБК повідомило, що листування, яке хакери подали як таке, що належить Тімаковій, викупила 30 січня 2015 року "невстановлена особа" за 150 біткоінів (понад $40 тис). Саме листування, яке нібито належить прес-секретарю Медведєва, виклали тижнем раніше у вигляді лота з майже 500 повідомлень, датованих 2004–2015 роками.
Тімакова заявила, що зміни в її листування заносили з метою її дискредитації. Вона також називала повною фальшивкою зміст "нібито зламаної" пошти її чоловіка Олександра Будберга. Листування, що нібито належить Будбергу, виставили на продаж на сайті "Міжнародної біржі секретної інформації" у 2015 році, це було 6,5 Гб електронного листування з 2009-го до 2015 року.
Тепер слідче управління ФСБ хоче опитати людей, які викуповували у членів хакерської групи зламане листування, повідомило РБК джерело, наближене до слідства. За їхніми словами, імена деяких покупців відомо слідчій групі. Зазначають, що якщо кримінальну справу доповнять новими епізодами, кримінальну статтю для членів угруповання може бути перекваліфікована на тяжчу.
6 липня 2017 року Московський міський суд засудив Анікєєва до двох років позбавлення волі з утриманням у колонії загального режиму за неправомірний доступ до комп'ютерної інформації. За вирахуванням часу, проведеного під арештом, підсудний проведе в колонії рік і чотири місяці.
Обвинувачення просило суд засудити Анікєєва до двох із половиною років колонії загального режиму. Суддя оголосив лише вступну та резолютивну частини рішення, оскільки справа має гриф "таємно" і заслуховувалась у закритому режимі.
Проект "Шалтай-Болтай", або "Анонимный интернационал", став відомий після публікацій в інтернеті у 2014 році, включно зі зламом Twitter та електронної пошти Медведєва.
Анікєєва також підозрювали в причетності до передавання в Україну масиву даних листування помічника президента РФ Владислава Суркова. У межах розслідування діяльності хакерської групи "Шалтай-Болтай" у Росії заарештовано двох спільників Анікєєва: Олександра Пугачова і Костянтина Теплякова.
9 лютого 2017 року в Мосміськсуді Анікєєв і Тепляков визнали свою провину в незаконному доступі до комп'ютерної інформації. У березні Анікєєв уклав угоду зі слідством і визнав свою провину в незаконному доступі до комп'ютерної інформації у складі організованої групи.