Пархоменко про MH17: У слідства є повна картина події з точністю до конкретної людини

Сергій Пархоменко: Ми з вами побачимо нових депутатів Державної думи, яких там ховають
Фото: Сергей Пархоменко / Facebook

Слідство володіє повною картиною події, і йому залишилося знайти та притягнути винних у катастрофі МН17, уважає російський журналіст Сергій Пархоменко.

Росія стільки разів заявляла про свою невинуватість у катастрофі рейсу МН17 на Донбасі, що сама себе усунула від роботи міжнародної слідчої групи, яка перебуває на фінальній стадії розслідування. Таку думку висловив російський журналіст Сергій Пархоменко в ефірі програми "Суть событий" на "Эхе Москвы".

"Міжнародна слідча група протягом усієї своєї роботи... говорила про те, що Росія саботує роботу цієї слідчої групи, – не відповідає на цілу низку запитів, не надає цілої низки матеріалів, не коментує того, що її просять коментувати, а замість цього наводнює міжнародний ефір і міжнародний інформаційний простір різною брехнею", – нагадав він.

Журналіст зазначив, що слідство мало на меті знайти всіх загиблих, провести технічне розслідування й на третій стадії розслідування залучити до справедливого покарання винних.

"Сьогодні... ця третя стадія вступає у свій найактивніший період", – підкреслив Пархоменко.

На думку журналіста, величезну допомогу в розслідуванні забезпечило товариство Bellingcat, яке надало слідству дрібні деталі, необхідні для розкриття злочину.

"Увесь цей час Bellingcat працював добровільно на слідчу групу й надавав цій міжнародній слідчій групі все, що знаходив разом з усіма вихідниками, не тільки свої висновки, не тільки свої роздуми, не тільки якісь результати пошуків, а й вихідну сиру інформацію, яку він збирав, пояснюючи, чому вони роблять такі висновки й так її аналізують", – розповів він.

Журналіст зазначив, що слідча група могла перевірити висновки незалежних розслідувачів та звернути увагу на додаткові деталі.

"І досить давно стало зрозуміло, що є абсолютно повна стовідсоткова картина події з точністю до конкретної людини, з точністю до конкретного обличчя, з точністю до конкретного пальця на конкретній кнопці. Усе це вдалося з'ясувати. Це було видно... з тієї додаткової інформації, яку почала збирати ця слідча група", – повідомив він.

Пархоменко пояснив, що на останньому етапі слідство збирало вже не інформацію, а судові свідчення.

"Вони зверталися до населення цих місць, східних областей України, з абсолютно конкретними проханнями: будь ласка, відгукніться ті, хто о такій-то годині в такому-то місці бачив людину, одягнену так-то. Якщо ви там були, дайте знати, і ми запишемо ваші свідчення, знайдемо можливість порівняти їх із реальною дійсністю, тому що, починаючи з певного моменту, слідча група почала працювати вже не на слідство – слідство власне закінчене, усе з цим стало зрозуміло, – а на майбутній суд, на збір доказів", – підкреслив він.

Журналіст додав, що в суді не можна озвучувати здогадки чи висновки.

"Це ж не російський суд – там не розженешся. Це все досить строго має бути зроблено й досить формально мають бути зібрані ці докази. Ось цим і займалися. І тепер, вірогідно, вони близькі до того, щоб почати цей процес", – підкреслив він.

На думку Пархоменка, процес рухається "повільно, проте у правильному напрямку", і в Росії вже є конкретні люди, на яких упала підозра.

"Що буде, коли виявиться, що це російські військовослужбовці, що буде, коли виявиться, що наказ був відданий – він звідкись був відданий, ці люди не самі вирушили на прогулянку, чи не так? І це не той випадок, який стався із судом у справі про вбивство Бориса Нємцова... Там суд демонстративно не ставив собі запитання про те, хто організатор і хто замовник, а тут поставить", – попередив він.

Журналіст припустив, що після суду деякі визнані злочинцями громадяни РФ "не зможуть висунути носа за межі Росії".

"Я думаю, що ми з вами побачимо нових депутатів Державної думи, які перебувають у Державній думі, тому що їх там ховають. І ми побачимо з вами інших людей, які сидять у Росії або вдають, що вони навіть не сидять у Росії, а які до кінця своїх днів ховатимуться, розуміючи, що насправді їх чекають у світі і що там до них ставляться як до злочинців. Ось що я хотів сказати щодо цього. Важливий етап, важливий новий поворот подій. Оголошений цей суд, і дане чітке уявлення про те, що суд буде, і так воно не обійдеться", – підсумував він.

Boeing 777, що здійснював рейс MH17 (Амстердам – Куала-Лумпур), зазнав аварії 17 липня 2014 року поблизу Тореза Донецької області. Загинули всі 298 осіб, які перебували на борту. 193 з них були громадянами Нідерландів.

8 липня 2015 року делегація Малайзії в ООН поширила проект резолюції Ради Безпеки всесвітньої організації з вимогою сформувати міжнародний трибунал для незалежного розслідування справи про збитий Boeing. Одначе Росія заблокувала ухвалення резолюції.

28 вересня 2016 року в Нідерландах міжнародна слідча група, що складається із представників Нідерландів, Малайзії, Бельгії, Австралії та України, оголосила проміжні підсумки розслідування. Згідно з висновками комісії, рейс MH17 збили з комплексу "Бук", привезеного з Росії, з території, підконтрольної проросійським бойовикам.

У липні 2017 року країни міжнародної слідчої групи у справі про катастрофу Boeing на Донбасі (JIT) – Бельгія, Нідерланди, Україна, Малайзія, Австралія – домовилися про проведення судового процесу, який пройде в межах голландського законодавства. Міністр закордонних справ Австралії Джулі Бішоп повідомила, що винних у катастрофі МН17 можуть судити заочно.

Глава комітету з міжнародних справ російської Ради Федерації Костянтин Косачов заявив, що суд у справі про катастрофу малайзійського Boeing на Донбасі, який мав відбутися в Нідерландах, не буде легітимним.