Слідчий комітет РФ порушив кримінальну справу проти екс-глави Московської антидопінгової лабораторії Родченкова

Родченкова обвинувачують у знищенні допінг-проб спортсменів
Фото: ЕРА

Слідчий комітет РФ порушив проти інформатора ВАДА Григорія Родченкова кримінальну справу про перешкоджання розслідуванню допінг-скандалу.

Слідчий комітет (СК) Росії порушив нову кримінальну справу проти колишнього глави Московської антидопінгової лабораторії Григорія Родченкова і колишнього начальника відділу допінг-контролю Тимофія Соболєвського за підозрою в перешкоджанні попереднього розслідування.

Про це повідомила прес-служба відомства.

За версією слідства, після виїзду до США Родченков і Соболєвський телефонували Марії Дикунець, яка очолила лабораторію після Родченкова. Вони пропонували за гроші, а також притулок і громадянство США чи Канади передати їм базу з первинними результатами тестування російських спортсменів.

Дикунець відмовилася і повідомила про дзвінки слідчих, після чого її розмови з Родченковим і Соболєвським почали записувати.

У СК також перевірили висновки спеціальної комісії Всесвітнього антидопінгового агентства (ВАДА) про існування в Росії централізованої системи вживання допінгу. За словами російських слідчих, після допиту "понад 700" спортсменів, тренерів та інших працівників цієї інформації не підтвердили.

"Якщо й були якісь порушення антидопінгових правил, то вони мали суто індивідуальний характер", – підкреслили в Слідкомі.

Слідчі також не виявили отворів у стінах лабораторії в Сочі, через які нібито передавали допінг-проби. У СК зазначили, що російська експертиза суперечить висновкам швейцарських фахівців, що контейнери для проб спортсменів можна розкрити, не руйнуючи.

У Слідкомі РФ повідомили, що Родченкова оголошено в міжнародний розшук. Слідство має намір вимагати його екстрадиції зі США.

У листопаді 2015 року ВАДА опублікувало доповідь, у якій звинуватила РФ у державній підтримці допінгу. У звіті зазначали, що російські спецслужби покривали системне застосування допінгу російськими спортсменами, допускали "пряме залякування та втручання" у роботу акредитованої ВАДА антидопінгової лабораторії в Москві.

Пізніше Міжнародна асоціація легкоатлетичних федерацій звільнила Росію від міжнародних змагань на невизначений термін.

Через допінговий скандал від участі в Олімпійських іграх 2016 року усунули збірну Росії з легкої (за винятком стрибунки Дар'ї Клішиної) і важкої атлетики. Російську збірну у повному складі також було відсторонено від літньої Параолімпіади.

У травні 2016 року Родченков, який зараз живе у США, зізнався в підміні результатів аналізів, які було взято в російських спортсменів під час зимових Олімпійських ігор у Сочі 2014 року.

Після виходу низки викривальних матеріалів у ЗМІ Федеральне бюро розслідувань США почало перевірку матеріалів, пов'язаних з імовірними випадками застосування допінгу у РФ, зокрема на зимовій Олімпіаді в Сочі.

У травні 2016 року МОК і Всесвітнє антидопінгове агентство оголосили про повторну перевірку "з використанням найсучасніших методів наукового аналізу" зразків, узятих у спортсменів на Олімпіадах 2008-го і 2012 року.

Було виявлено понад 100 позитивних допінг-проб, зокрема – у чемпіонів і призерів Ігор.

Басманний суд Москви 21 вересня 2017 року заочно заарештував Родченкова у справі про зловживання посадовими повноваженнями. Його оголосили в міжнародний розшук.