Аятола Ірану заявив, що Іран "цілує руки" організаторам нападу на Ізраїль

Аятола Хаменеї виступив 10 жовтня в Тегерані
Фото: Khamenei.ir / Х

Іран не причетний до нападу бойовиків-ісламістів ХАМАС із сектору Гази на Ізраїль, але схвалює його. Про це верховний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї заявив під час виступу в Тегерані 10 жовтня, повідомляє Reuters.

За його словами, Тегеран вітає "непоправну", на його думку, військову й розвідувальну поразку Ізраїлю.

Хаменеї заявив, що влада Ірану "цілує руки тим, хто спланував напад на сіоністський режим". Агентство зазначає, що під час виступу на ньому був палестинський шарф-куфія.

Аятола вважає, що акція ХАМАС завдала Ізраїлю руйнувань, які нелегко буде відновити. Винуватцем катастрофи він назвав "окупаційний режим сіоністів", котрий "прагне подати себе в ролі жертви, щоб ще більше посилити свої злочини".

9 жовтня влада США заявила, що Іран причетний до нападу ХАМАС на Ізраїль, але додала, що в них немає практичних доказів цього. Координатор зі стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки США Джон Кірбі в ефірі каналу MSNBC зазначив, що Тегеран давно підтримує ХАМАС та інші терористичні мережі по всьому регіону, забезпечуючи їх ресурсами й навчальними базами. Однак США не мають жодних розвідданих або доказів, які вказують на пряму участь Ірану в нападах ХАМАС на Ізраїль протягом останніх днів.

Про те, що представники служби безпеки Ірану допомогли бойовикам палестинського руху ХАМАС спланувати напад на Ізраїль, написала газета The Wall Street Journal із посиланням на джерела в Європі й Сирії. За даними видання, розроблення планів та уточнення деталей операції тривали із серпня, відбулося кілька зустрічей у Лівані за участю чотирьох підтримуваних Іраном угруповань бойовиків, зокрема ХАМАС і "Хезболла".

Контекст:

Уранці 7 жовтня південні та центральні райони Ізраїля зазнали масованого ракетного обстрілу із боку сектору Гази. Лідер військового крила ХАМАС Мохаммед Дейф оголосив про початок операції "Буря Аль-Акси". ЦАХАЛ повідомив про проникнення палестинських бойовиків із Гази на територію Ізраїлю через кілька пропускних пунктів, а також із моря та з повітря.

Ізраїль у відповідь оголосив про початок контртерористичної операції в секторі Гази під назвою "Залізні мечі". Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху заявив про вступ країни "в довгу й важку війну", він пообіцяв відновити безпеку громадян Ізраїлю й висловив упевненість у перемозі.

За даними ізраїльських ЗМІ станом на 9 жовтня, в Ізраїлі жертвами нападу ХАМАС стали не менше ніж 800 осіб, у МОЗ країни повідомили, що понад 2,5 тис. людей дістали поранення. Кількість палестинців, які загинули в секторі Гази, за інформацією МОЗ Палестини, сягнула 687 осіб (зокрема 140 дітей), ще 3726 – поранено.

Армія Ізраїлю повідомила, що повернула контроль над усіма містами на кордоні із сектором Гази, але там ще можуть залишатися терористи ХАМАС.

9 жовтня представник бойовиків Мусса Абу Марзук заявив, що ХАМАС відкритий до "політичних діалогів" з Ізраїлем і "чогось схожого", оскільки "досяг своїх цілей".

Водночас Нетаньяху заявив, що ізраїльська армія ліквідувала "сотні терористів", але "на цьому не зупиниться". "Будь-яке місце, де діє ХАМАС, стане руїною", – зазначив прем'єр Ізраїлю.