Австрія підтримає надання Україні статусу кандидата у члени ЄС, якщо його нададуть країнам Західних Балкан і Молдові – Негаммер

Негаммер назвав умову підтримки Австрією надання Україні статусу кандидата у члени ЄС
Фото: EPA
Якщо Україні нададуть статусу кандидата у члени Європейського союзу, то такого самого статусу мають набути держави Західних Балкан і Молдова.

Таку умову 10 червня в Таллінні на пресконференції з прем'єр-міністеркою Естонії Каєю Каллас озвучив канцлер Австрії Карл Негаммер, його цитує OÖNachrichten.

Водночас Каллас закликала скористатися такою можливістю, оскільки всі сили в Україні зараз готові проводити складні реформи.

Вікно можливостей коротке, пізніше можуть виникнути розбіжності й буде дедалі важче, попередила прем'єрка Естонії.

Щодо ймовірного вступу України в ЄС, Негаммер виступив за створення європейської підготовчої зони як проміжного етапу між співпрацею та повноправним членством у Євросоюзі, повідомляють на сайті уряду Австрії.

"Цей підготовчий простір зміцнить співпрацю з ЄС і дасть можливість Україні поступово наблизитися до європейських стандартів", – зазначив Негаммер.

Віцепрем'єр-міністерка України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина заявила 9 червня, що три країни Європейського союзу проти надання Україні статусу кандидата на членство у ЄС. Водночас вона не уточнила, про які саме держави йдеться.

"Я впевнена, що 24 червня [на саміті ЄС] жоден із лідерів Європейського союзу не зможе сказати Україні "ні", – вважає віцепрем’єрка. – Ми наполягаємо, що рішення про надання Україні статусу кандидата – це лише початок процесу, і не треба весь свій політичний скептицизм і капітал витрачати на протистояння цьому. Це початок процесу, це шанс, яким Україна або скористається, або не скористається".

ЗМІ писали, що Франція, Нідерланди та Австрія є противниками надання Україні статусу кандидата на членство в Євросоюзі в червні.

За даними Bloomberg, проти надання Україні статусу кандидата Данія та Нідерланди, за – більшість країн ЄС, включно з Італією. Німеччина, як пише агентство, заявила, що результатом саміту лідерів ЄС у червні може стати умовний статус кандидата для України.

Наразі до ЄС входить 27 країн. Останнє розширення блоку відбулося 2013 року до ЄС приєдналася Хорватія. Вступ Хорватії до ЄС тривав 10 років (із моменту заявки на членство 2003 року до вступу 2013 року). На початку 2020 року Європейський союз покинула Великобританія.

Контекст:

28 лютого, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ до Європейського союзу. Президент Володимир Зеленський заявив, що в умовах, які склалися, розраховує на приєднання до блоку за спеціальною процедурою.

Європейський парламент підтримав надання Україні статусу кандидата на вступ у ЄС. Потім відбувся неформальний саміт лідерів ЄС, де було ухвалено рішення, яке, як вважають у МЗС України, свідчить про те, що Україна буде членом ЄС.

Опитувальник, необхідний для визначення готовності держави, яка подала заявку на членство в ЄС, розпочинати переговори про вступ, Зеленському під час візиту до Києва 8 квітня передала глава Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн. За 10 днів Україна передала відповіді на першу частину опитувальника. 9 травня Зеленський повідомив, що Україна підготувала другу частину. Засідання Європейської ради, на якому ухвалюватимуть рішення про статус України, відбудеться в червні.

Глава МЗС Дмитро Кулеба заявив, що не знає жодної країни, яка відкрито була б проти надання Україні статусу кандидата у члени ЄС. Проте прем'єр-міністр Італії Маріо Драгі говорив 31 травня, що майже всі основні держави ЄС, крім Італії, проти кандидатства України на членство в ЄС.

Верховний представник ЄС із питань закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель вважає, що Єврокомісія підготує висновок для Європейської ради за заявкою України "дуже швидко".