Байден і Меркель підписали Вашингтонську декларацію, обіцяють протистояти спробам анексії та поділу світу на зони впливу
У декларації сторони підтверджують свою прихильність тісній двосторонній співпраці зі "сприяння миру, безпеці та процвітанню в усьому світі".
Наголошено, що взаємодія ґрунтуватиметься на принципах демократії, верховенства права, прозорості, ефективного управління, підтримки громадянського суспільства та незалежності ЗМІ.
"Ми зобов'язуємося захищати відкритий світ. По всій земній кулі в усіх країн має бути право визначати своє політичне майбутнє без іноземного втручання, примусу або панування зовнішніх сил", – ідеться в документі.
Окремо США і Німеччина підкреслили "критичну важливість свободи судноплавства і польотів, а також інших законних шляхів використання моря відповідно до міжнародного права". У зв'язку з цим наголошено, що Вашингтон і Берлін протистоятимуть спробам розподілу світу на зони впливу, територіальної анексії, транснаціональних репресій, використання енергопостачання як зброї.
"Ми наголошуємо на необхідності розвитку наших альянсів і партнерських відносин для відповіді на майбутні виклики, зокрема кіберзагрози, загрози енергетичній безпеці, дезінформацію, корупцію, відступ від демократії та втручання в наші вибори", – ідеться в декларації.
Наголошено також, що з метою взаємодії в економічній сфері сторони погодилися встановити американо-німецький економічний діалог.
"Ми продовжимо невпинно працювати в ім'я цілісної, вільної та мирної Європи. Там, де зовнішні сили створюють перешкоди на шляху до реалізації цього бачення, ми об'єднаємося, щоб колективно зміцнити наш захист, культивувати нашу стійкість і зміцнити нашу солідарність. НАТО залишиться наріжним каменем цих зусиль", – заявили США і Німеччина.
"Для мене було честю вітати мого дорогого друга, канцлерку Меркель, у Білому домі. На сьогоднішній зустрічі ми ухвалили Вашингтонську декларацію – документ, що підтверджує нашу спільну прихильність демократичним принципам і обіцянки застосовувати їх для вирішення найсерйозніших проблем, із якими ми стикаємося", – написав Байден у Twitter за підсумками зустрічі.
Контекст:
15 липня у Вашингтоні відбулася зустріч Меркель і Байдена. Імовірно, це останній візит Меркель у США на посту канцлерки Німеччини, який вона обіймала протягом 16 років і покине цієї осені, коли в Німеччині проведуть парламентські вибори.
Перед зустріччю Байден написав у Twitter, що партнерство між США і Німеччиною є непорушним, і країни мають намір співпрацювати в майбутні роки.
На пресконференції за підсумками зустрічі лідери зауважили, що дійшли до різних оцінок наслідків будівництва російського газопроводу "Північний потік – 2", проте, за словами Байдена, вони обоє "абсолютно єдині в переконанні, що Росії не можна дозволяти використовувати енергію як зброю для примусу або погрози своїм сусідам". Меркель також пообіцяла "активні дії", якщо Росія припинить транзит газу через Україну.
Байден підкреслив, що Німеччина і США і далі разом захищатимуть "союзників на східному фланзі НАТО від російської агресії", і нагадав про важливість реформ для євроатлантичної інтеграції України.