Байден і Сі Цзіньпін уперше за рік зустрінуться в листопаді у Каліфорнії – AP
Президент США Джо Байден і глава Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін зустрінуться на полях саміту Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва, який відбуватиметься у листопаді в Сан-Франциско (штат Каліфорнія) з 11-го до 17 листопада. Про це 28 жовтня написало Associated Press із посиланням на американського посадовця, ознайомленого із ситуацією.
Це питання обговорювали 27 жовтня на зустрічі міністра закордонних справ Китаю Ван І з держсекретарем США Ентоні Блінкеном і радником Білого дому з національної безпеки Джейком Салліваном.
У заяві Білого дому за підсумками цієї розмови зазначено, що "триває спільна робота" над особистою зустріччю Байдена та Сі Цзіньпіна в Сан-Франциско у листопаді.
За словами джерела AP, сторони вже досягли принципової домовленості щодо зустрічі лідерів під час саміту, але ще не погодили точної дати й інших деталей. Байден буде на саміті 14 листопада, повідомили в Білому домі. Пекін іще не підтверджував участі Сі Цзіньпіна.
Ван І перебуває із триденним візитом у Вашингтоні, де він зустрічається з найвищими посадовцями США. 28 жовтня він зустрівся із президентом Байденом, проінформували в Білому домі. Під час зустрічі Байден наголосив, що і Сполученим Штатам, і Китаю "необхідно відповідально ставитися до конкуренції у відносинах і підтримувати відкриті лінії зв'язку", а також працювати разом для розв'язання глобальних проблем.
Як зазначає AP, востаннє лідер Китаю приїжджав до США у 2017 році, коли колишній президент Дональд Трамп приймав його у Флориді. Байден, який обійняв посаду 2021 року, ще не приймав Сі Цзіньпіна на території США. Востаннє вони зустрічалися в Індонезії у листопаді 2022 року на полях зустрічі "Великої двадцятки".
Контекст:
Відносини між США та Китаєм почали погіршуватися у 2018 році, коли адміністрація Трампа ввела величезні мита на китайські товари. Пізніше ситуація погіршувалася через низку проблем, зокрема порушення прав людини в Китаї, питання Тайваню, технології та пандемію COVID-19.
Агентство Reuters писало, що відносини між США та Китаєм упали до мінімуму торік, коли на той час спікерка Палати представників Ненсі Пелосі здійснила офіційний візит до Тайваню. Це розлютило Пекін, який вважає острів своєю територією, він розірвав офіційні канали зв'язку з Вашингтоном, зокрема погодження воєнних дій, ідеться в повідомленні.
Напруженість ослабла в листопаді минулого року, коли лідери США та Китаю Джо Байден і Сі Цзіньпін зустрілися на саміті G20 в Індонезії й пообіцяли частіше проводити діалог, додало агентство.
Однак відносини між державами знову погіршилися в лютому 2023-го, після того як США збили біля своїх берегів китайський аеростат, думаючи, що він має шпигунську мету. Згодом виявили, що він не збирав розвідувальної інформації.
21 травня на саміті G7 у Хіросімі Байден заявив, що очікує "відлиги" у відносинах Вашингтона з Пекіном, пише The Wall Street Journal.
Щоб налагодити відносини між Вашингтоном і Пекіном, упродовж останніх місяців Китай відвідала група високопосадовців адміністрації Байдена, зокрема держсекретар Ентоні Блінкен, міністерка фінансів Джанет Єллен, міністерка торгівлі Джина Раймондо.