Байден у розмові з Путіним назвав два шляхи виходу з української кризи – ЗМІ
Коментуючи телефонні перемовини президента США Джо Байдена і президента РФ Володимира Путіна, які відбулися увечері 30 грудня, високопоставлений американський посадовець схарактеризував їх як "серйозні та предметні". Про це 31 грудня повідомляє Аxios.
Розмовляючи з Путіним, Байден назвав два шляхи, які залежатимуть від позиції РФ на тлі нарощування Росією своїх військ біля кордонів України, заявив на умовах анонімності високопосадовець адміністрації президента США.
Один із них – шлях дипломатії, який веде до деескалації ситуації поблизу кордону України, інший – більш орієнтований на стримування, зокрема масштабні санкції та посилення активності НАТО у східних країнах-членах, якщо Росія вторгнеться до України.
"Обидва лідери визнали, що, ймовірно, будуть сфери, у яких можна досягти значного прогресу, а також сфери, де згода може виявитися неможливою. Майбутні перемовини точніше визначать контури кожної із цих категорій", – сказав посадовець.
Контекст:
30 грудня Байден під час телефонної розмови з президентом РФ у закритому для преси режимі, яка тривала майже 50 хвилин, попередив Путіна, що США, їхні союзники і партнери дадуть рішучу відповідь у разі вторгнення РФ в Україну.
Це були другі перемовини Байдена і Путіна протягом останнього місяця, вони відбулися на тлі інформації про продовження стягування військ РФ до російсько-українського кордону та підготовку можливого вторгнення Росії в Україну. Перші відбулися 7 грудня: Байден висловив Путіну глибоке занепокоєння США і їхніх європейських союзників у зв'язку з нарощуванням Росією сил навколо України, підтвердив свою підтримку суверенітету і територіальної цілісності України, а також закликав до деескалації та повернення до дипломатії.
У Кремлі повідомили, що "переважне місце" в онлайн-перемовинах Путіна і Байдена зайняла тема Донбасу та виконання Мінських домовленостей.
Перемовини США і РФ з безпеки відбудуться у січні у Женеві (Швейцарія). Байден і Путін не братимуть у них участі. Перемовини відбудуться після того, як Москва передала Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, в них ідеться, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку", відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР.
У Білому домі заявили, що ознайомлені з російськими проєктами договорів, наголосивши, що США не вестимуть переговорів із РФ щодо "гарантій безпеки" без союзників у Європі.