Байден і Путін не братимуть участі у переговорах щодо безпеки у Женеві – ЗМІ

Путін і Байден проведуть телефонну розмову 30 грудня
Фото: EPA
Перемовини щодо безпеки 10 січня між США і Росією у Женеві (Швейцарія), як планують, відбудуться без участі президентів двох країн, Джо Байдена та Володимира Путіна. Про це 29 грудня повідомив CNN із посиланням на високопосадовця адміністрації США.

За його словами, у переговорах під керівництвом Держдепартаменту США візьмуть участь представники Пентагону та Ради національної безпеки.

Водночас чиновник зазначив, що США поки що не бачать жодних зусиль із боку РФ щодо зниження напруженості навколо кордонів України, що є необхідним для досягнення реального прогресу у переговорах між Штатами та Росією.

Оскільки переговори з РФ відбудуться у січні, в адміністрації США планують регулярно проводити консультації з Україною, наголосив у коментарі CNN представник Білого дому.

29 грудня, напередодні телефонної розмови президентів США та РФ, Джо Байдена та Володимира Путіна, відбулася бесіда президента України Володимира Зеленського і держсекретаря США Ентоні Блінкена. Сторони, зокрема, обговорили майбутні переговори Сполучених Штатів і Росії щодо безпеки, розповів речник Держдепартаменту США Нед Прайс.

"Росіяни чудово знають, що серед їхніх пропозицій є такі, які неприйнятні для США і для наших європейських союзників та партнерів. Наше завдання полягає в тому, щоб визначити з нашими союзниками й партнерами, чи є потенціал для діалогу та консультацій у тих сферах, у яких є сенс для такого обговорення", – казав Прайс 28 грудня.

Контекст:

Переговори США та РФ щодо безпеки відбудуться на тлі нарощування Росією своїх військ біля кордонів України.

21 листопада начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов заявив, що РФ готується до нападу на Україну наприкінці січня або на початку лютого, до того ж атака буде "набагато більш руйнівною, ніж будь-яка раніше". Секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов повідомив 22 грудня, що у зоні 200 км від кордону країни перебуває 122 тис. російських військових.

США та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.

7 грудня під час онлайн-переговорів із Байденом Путін заявив, що НАТО робить спроби "освоєння" території України і висунув вимогу надати "надійні, юридично зафіксовані гарантії", що Альянс не розширюватиметься на схід.

10 грудня Росія висунула вимогу до Альянсу офіційно відкликати обіцянку Україні про її вступ до НАТО.

17 грудня МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, в них ідеться, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку", відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР.

У Білому домі 17 грудня заявили, що ознайомлені з російськими проєктами договорів, наголосивши, що США не вестимуть переговорів із РФ щодо "гарантій безпеки" без союзників у Європі.

Путін 23 грудня на щорічній пресконференції відповів на запитання, чи нападатиме Росія на Україну. За його словами, дії Москви "залежатимуть не від перебігу переговорів [про просування НАТО на схід], а від безумовного підтримання безпеки Росії сьогодні й на історичну перспективу".